Powiat kościerski Wywiady

„WOJSKO WYBRAŁO POWIAT KOŚCIERSKI”

O ostatnich sukcesach Starostwa, bieżących sprawach oraz likwidacji strat sierpniowej nawałnicy ze Starostą Powiatu Kościerskiego Alicją Żurawską, rozmawiała Anna Cupa-Dziemińska.

Red.: Zacznijmy rozmowę od bardzo dobrej informacji, jaką ma Pani dla mieszkańców…

Alicja Żurawska: Miło jest mi poinformować, że sprzedajemy za kwotę 1,5 mln złotych wysoką i niską część byłego internatu w Powiatowym Zespole Szkół Nr 3 w Kościerzynie na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej. Przekazujemy również na ten cel budynek warsztatów. Myślę, że jest to bardzo ważna wiadomość dla powiatu kościerskiego. Środki te pomogą w dalszym realizowaniu naszych inwestycji, a zlokalizowanie jednostki wojskowej w naszym mieście, może przynieść dalsze możliwości rozwojowe dla Kościerzyny.

Red.: Czym ta jednostka będzie się zajmowała?

A.Ż.: Będzie to jednostka, której jednym z zadań ma być szkolenie cywilów w ramach obrony cywilnej. Prawdopodobnie ma tutaj powstać ok. 70 etatów administracyjnych. Te budynki będą wykorzystane do celów administracyjnych i magazynu wojskowego.

Red.: Samorządy poszkodowane sierpniową nawałnicą mają szansę pozyskać środki rządowe w ramach dotacji celowej na odbudowę infrastruktury. Czy takie wnioski powiat również składa?

A.Ż.: Tak, takie protokoły i wstępne kosztorysy złożyliśmy na ręce pana wojewody. Niedawno gościła u nas komisja, która oceniała złożone dokumenty, a jednocześnie zwracała nam uwagę na pewne aspekty, które są do poprawienia. Wstępnie wszystkie nasze projekty drogowe, które zostały złożone na kwotę około 10 mln złotych o długości 26 km, zostały zaakceptowane. Na pewno komisja jeszcze w tym roku do nas przyjedzie, aby przeprowadzić wizję w terenie. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku otrzymamy decyzję w sprawie otrzymania tych środków. Chciałabym zaznaczyć, że środki, które możemy otrzymać, to aż 80% wartości inwestycji, gdzie wkład własny musi mieć tylko wysokość 20%.

Czytaj więcej w naszym wydaniu z dnia 17.10.2017r.

Komentarze