Gmina Sierakowice Powiat kartuski

WÓJT T. KOBIELA INICJUJE AKCJĘ PROMOWANIA POLSKOŚCI I PATRIOTYZMU

W gminie zawisną tysiące flag państwowych?

Z inicjatywy wójta gminy Tadeusza Kobieli, promującego postawy poszanowania i umiłowania ojczyzny, mieszkańcy do końca kwietnia otrzymają flagi państwowe, w celu ich powszechnego uwidaczniania. Publicznie eksponowana flaga państwowa jest symbolem suwerenności państwa. Flagi mają trafić do każdego domu na terenie gminy do końca kwietnia tego roku.

Akcja jest tym bardziej pożądana, że rok 2018 jest szczególnym rokiem, w którym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Pomysł na taką akcję narodził się w głowie wójta już kilka lat temu. W odróżnieniu od krajów skandynawskich, ale również w odróżnieniu od Turcji, Izraela, Rosji, Grecji, Ukrainy, Szwajcarii i wielu innych państw, w  Polsce nie ma powszechnego zwyczaju publicznego eksponowania flagi państwowej. Symbol polskiej flagi jest pomijany, godła wiszą w urzędach, większość Polaków nie potrafi zaśpiewać trzeciej czy czwartej zwrotki hymnu państwowego, mało kto wywiesza flagę podczas świąt narodowych.

Na patriotyzm nigdy nie jest za późno

Wójt Tadeusz Kobiela postanowił to zmienić. Oprócz flag które gmina zwyczajowo eksponuje, a które dumnie powiewają dzięki zaangażowaniu władz samorządowych, postanowiono zakupić dodatkowo ok. 3,5 tys. flag z drzewcem. W sołectwach rozdawaniem flag zajmą się sołtysi, a w Sierakowicach dyrektorzy szkół podstawowych, którzy przekażą flagi uczniom. Rodziny, w których dzieci nie uczęszczają do szkół podstawowych będą mogły odebrać swoje flagi w biurze podawczym urzędu gminy  od wtorku, 24 kwietnia.

– Chciałbym, abyśmy kopiowali pewne dobre wzorce z innych krajów i aby przy różnych okazjach, nawet rodzinnych eksponować flagę – mówi wójt Tadeusz Kobiela. Każde święto, także rodzinne, to radość, a radość może być tylko w wolnym narodzie. Jesteśmy narodem wyjątkowo boleśnie dotkniętym przez historię. Pod tą flagą walczyliśmy o niepodległość, więc w stulecie jej odzyskania ten symbol narodowy winniśmy w szczególny sposób uszanować i uhonorować. To jest stosowny moment na przywrócenie w naszym środowisku rangi naszym barwom narodowym – zakończył wójt T. Kobiela.

Inicjatywa wójta T. Kobieli jest ze wszech miar pożądana i godna naśladowania. Ciekawe, czy inne samorządy także pokuszą się o jej zainicjowanie?

BM

Komentarze