Gmina Sierakowice Gmina Sulęczyno Wokół nas

WÓJTOWIE GMIN SIERAKOWICE I SULĘCZYNO PROSZĄ O POMOC

Piątkowy kataklizm najbardziej dotknął gminy Sierakowice i Sulęczyno z powiatu kartuskiego. Skutki nawałnicy są nadal odczuwalne dla mieszkańców. Wiele z nich dalej nie ma prądu, co niektórzy wody. Co niektórzy z nich zostali pozbawieni dosłownie wszystkiego. Stąd apel wójtów do wszystkich abyśmy pomogli na ile to możliwe doświadczonym przez piątkowy kataklizm.

W czwartek apel o pomoc wystosował wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza. Na terenie podlegającej mu gminy jest uszkodzonych 40 budynków, w tym 10 bardzo poważnie. W opłakanym stanie są także sulęczyńskie lasy. Obecnie przywracane są dojazdy do posesji i domków letniskowych. Nadal jest problem z kontaktem, ponieważ niektóre ze stacji przekaźnikowych nie są sprawne.

Wójt tłumaczy, że od razu po nawałnicy apelował o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, ale do dzisiaj tego nie uczyniono. Apelował także o pomoc wojska, ponieważ ludzie sami nie są w stanie w tej chwili poradzić sobie z usuwaniem tych wszystkich szkód.

Dużym problemem w gminie są także niedziałające pompy. W niektóre miejsca trzeba dowozić wodę. A to rodzi problem z nieczystościami, ponieważ nie działają przepompownie ścieków. Uruchomiono wozy asenizacyjne do odbioru nieczystości, aby nie doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Jak opowiada ludzie często przychodzą z ogromnymi emocjami i pretensjami, jednak władze robią wszystko co w ich mocy, aby ułatwić przetrwanie tej sytuacji. Ważne jest to, że nikomu na terenie gminy nic poważnego się nie stało.

Na stronie gminy wójt wystosował prośbę o wsparcie. Wpłaty można przekazywać na wyodrębnione konto bankowe nr: 26  8324  0001  0041 1981 2000 0280  z dopiskiem „Pomoc po nawałnicy”.

 Duże szkody w gminie Sierakowice

Potężna nawałnica, jaka w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła przez Pomorze dokonała olbrzymich zniszczeń także na terenie gminy Sierakowice. Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne, brak prądu, zerwane dachy, uszkodzone budynki – to tylko niektóre z nich.

Nadal trwa szacowanie strat, ale na chwilę obecną wiadomo, że podczas wichury uszkodzonych zostało 48 budynków mieszkalnych i 64 budynki gospodarskie (stodoły, garaże, szopy itp.). Nie udało się jeszcze oszacować strat w rolnictwie. Ze względu na drzewa powalone na rolnicze działki oraz „ugniecenie” zboża przez strugi deszczu w niektórych miejscach zbiór plonów nie będzie możliwy.

Są duże uszkodzenia infrastruktury drogowej przez powalone drzewa przy drogach wojewódzkich (211 i 214) i drogach gminnych. Zarząd Dróg Wojewódzkich zinwentaryzował powalone przez wichurę drzewa w pasie dróg wojewódzkich i na terenie gminy jest ich 116 sztuk.

Uszkodzeniu uległo także mienie komunalne: komin na budynku socjalnym w Tuchlinie, zerwany dach z pomieszczenia gospodarczego w Tuchlinie, zniszczony namiot przy amfiteatrze w Sierakowicach, uszkodzone trybuny na boisku sportowym w Gowidlinie oraz zniszczenia na boisku w Kamienicy Królewskiej. Są także uszkodzenia na trasie turystycznej w Łyśniewie Sierakowickim.

Rejony gminy, jakie najbardziej ucierpiały w wyniku nawałnicy to: Gowidlino, Borowy Las, Załakowo, Łyśniewo Sierakowickie, Karczewko, Pałubice i Kamienica Królewska.

Gmina Sierakowice zwraca się do firm, instytucji i ludzi dobrej woli z uprzejmą prośbą o pomoc finansową, która zostanie przekazana najbardziej poszkodowanym. Wpłaty można przekazywać na konto nr 87 83240001 0000 0358 2000 0290. Dziękujemy.

red.

Komentarze