Wokół nas

Wspólny bilet – dla kogo?

Z inicjatywy władz województwa 4 stycznia 14 przewoźników i organizatorów transportu podpisało list intencyjny w sprawie wprowadzenia wspólnego biletu na środki komunikacji zbiorowej oraz jednolitej informacji pasażerskiej.

Program ma ruszyć do 30 czerwca 2020 roku, jego koszt szacuje się na 55 mln zł, ale władze województwa liczą, że na jego uruchomienie uda im się uzyskać 85% dofinansowania unijnego.

Co to da?

System ma być wyjątkowo przyjazny dla pasażerów. Najważniejszymi jego zaletami będzie wspólna informacja przekazująca dane o kursach wszystkich przewoźników, możliwość optymalizacji kosztów, czyli wyboru najtańszego połączenia na danej trasie, no i przede wszystkim jeden bilet na całą podróż – bez względu na liczbę przesiadek i zmian przewoźników.

Dla kogo?

List intencyjny podpisało 14 podmiotów: Województwo Pomorskie; Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot; Metropolitalny Zw. Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej; miasta Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tczew, Starogard Gdański, Słupsk, Chojnice, Ustka oraz dwie spółki kolejowe: PKP SKM i Przewozy Regionalne. W skład systemu wejdzie zatem komunikacja miejska miast-sygnatariuszy i kolej – SKM i PR. System jest otwarty. Do 2020 roku mogą doń wejść inni przewoźnicy, czy inne jednostki terytorialne. Dzisiaj jednak nie ma w nim Kościerzyny, a Kartuzy są „półgębkiem” jako członek Obszaru Metropolitalnego. Oznacza to, że prawdopodobnie jedyną „macką” systemu sięgającą na Kaszuby będzie PKM. O ile będzie… W liście intencyjnym spółka zastrzegła sobie bowiem możliwość opuszczenia systemu w przypadku gdy jego założenia będą kolidowały z projektem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa „Wspólny Bilet”.

Czyli prawdopodobnie z Kartuz będziemy mogli na wspólny bilet pojechać do Słupska i tam jeździć komunikacją miejską. Jeśli natomiast zechcemy pojechać z Kościerzyny do Chojnic – będziemy musieli wybrać trasę przez Gdańsk i Starogard (SKM, PR). Bezpośrednia trasa obsługiwana jest bowiem przez PKS, który do programu nie przystąpił…

MW

Komentarze