Inwestycje Kultura Powiat kościerski Wokół nas Wywiady

WYDALI JUŻ 2,5 MLN ZŁ DLA GMIN I PRZEDSIĘBIORCÓW

Lokalna Grupa Działania Stolem podsumowuje tegoroczne wydatkowanie unijnych środków. Spotkania informacyjne dla mieszkańców odbyły się Lipuszu, Nowej Karczmy, Dziemianach, Karsinie i gminie Kościerzyna.

LGD działa w oparciu o Lokalną Strategię Rozwoju, przyjętą w ubiegłym roku. Na jej realizację Grupa pozyskała 4 mln 750 tysięcy złotych z Unii Europejskiej. Z tej puli wydano już ponad połowę środków, głównie dla samorządów i przedsiębiorców.

Ile? Na co?

LGD Stolem zorganizowało spotkania w pięciu gminach, na terenie których realizuje swoją działalność.

  • Środki w ramach konkursów już trafiły między innymi do samorządów i przedsiębiorców – wyliczał Robert Ebertowski, szef biura LGD Stolem.

Na ten cel wydano 2,5 mln złotych. Dofinansowania zostały przeznaczone m.in. na budowę ścieżek rowerowych w gminie Karsin i Nowa Karczma oraz odnowie infrastruktury kulturalnej w gminie Kościerzyna i Dziemiany. Pozostałe środki, jakimi dysponuje LGD, mają służyć rozwojowi przedsiębiorczości. – W strategii preferujemy m.in. branżę turystyczną, budowlaną czy drzewną – podkreśla Robert Ebertowski. Dotychczas ze środków LGD skorzystały dwie firmy, które pozyskały po 300 tysięcy zł na rozwój swojej działalności oraz siedem osób, które otrzymały po 60 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnego biznesu .

 

Rozmowa z Robertem Ebertowskim, szefem biura LGD Stolem w Lipuszu.

Red.: LGD Stolem rozdysponowała już ponad 2,5 mln zł. Na jakie cele i projekty?

Robert Ebertowski: Głównie skorzystały z tych środków samorządy gminne i przedsiębiorcy. Gmina Karsin i gmina Nowa Karczma wydały je na ścieżki rowerowe, a gmina Dziemiany i gmina Kościerzyna na na rozwój infrastruktury kulturalnej. Natomiast gmina Lipusz planuje złożyć wniosek w obecnym naborze. Przedsiębiorcy wykorzystali już limit w kwocie ponad 1 mln złotych. Tutaj mamy dwóch przedsiębiorców, którzy skorzystali ze środków na rozwój swojej działalności i otrzymali po 300 tysięcy złotych i siedem osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą i na ten cel pozyskali od nas po 60 tysięcy złotych.

Red.: Były preferowane jakieś określone branże?

R.E.: W strategii mieliśmy preferowane działalności gospodarcze. Te firmy, które pozyskały po 300 tysięcy złotych na rozwój, obie pochodzą z Kalisk w gminie Kościerzyna, jedna przeznaczy środki na rozwój produkcyjnej branży budowlanej, a druga na budowę hal wystawienniczych, które mają w Kaliskach powstać.

Red.: Czego będą dotyczyły przyszłe nabory?

R.E.: Jest jeszcze pula środków na rozwój działalności gospodarczej i na to mamy ponad 800 tysięcy złotych i ponad 400 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności, czyli na sześć premii po 60 tysięcy złotych.

Red.: A przypomnijmy kto może skorzystać z tych dotacji?

R.E.: Z dotacji na rozwój mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają siedzibę bądź oddział na naszym obszarze i tutaj planują realizować swoją inwestycję. Kwota dofinansowania na ten cel w przyszłych naborach to będzie 120 tysięcy złotych dla jednego przedsiębiorcy. A jeśli chodzi o premie na rozpoczęcie działalności, to mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy z naszego obszaru, którzy mają dobry pomysł na biznes. My w strategii nastawiamy się tutaj na turystykę, na branżę drzewną, budowlaną i branżę przetwórczą, która wykorzystuje lokalne zasoby.

Red.: Dziękuję za rozmowę.

R.E.: Dziękuję i zachęcam do skorzystania z naszych przyszłych naborów.

Komentarze