Gmina Stara Kiszewa Kultura Wokół nas

„WY WYPEŁNIACIE EWANGELICZNE WEZWANIE DO CZUWANIA”

W niedzielę 12 listopada już po raz 14 w Starej Kiszewie odbyły się Gminne Zaduszki Strażackie. To uroczystość, w której brać strażacka oddaje hołd druhom, którzy odeszli na wieczną służbę

Po obu stronach ołtarza stały poczty sztandarowe 4 gminnych OSP. W pierwszych ławkach zasiedli goście – strażacy z Wysina, Wielkiego Klincza i Karsina. Byli też przedstawiciele samorządu wójt Marian Pick, przewodnicząca Rady Gminy Maria Moritz, radni… Szczególny charakter nadała mszy liniewska orkiestra Linstar.

– Jesteśmy wam wdzięczni za wasz nieustanny czas czuwania. To właśnie wy wypełniacie ewangeliczne wezwanie do czuwania, bo przecież nie znamy dnia ani godziny najbliższego pożaru, czy katastrofy, gdzie będą potrzebni strażacy. Jesteśmy wam wdzięczni bo gdy wy działacie i ryzykujecie, my możemy spac spokojnie – mówił w homilii ks. Kamil Sobiech.

Po mszy organizator wydarzenia prezes OSP Stara Kiszewa Józef Czapiewski podziękował za wspólną ofiarę i przekazał bukiet kwiatów celebransowi.

– Tegoroczne zaduszki, wspólna modlitwa za tych, którzy przeszli na drugą stronę ognia są organizowane w poszerzonym składzie. Bardzo dziękuje za udział naszym gościom z jednostek spoza gminy, a przede wszystkim księżom.

Po mszy jej uczestnicy przy akompaniamencie orkiestry powrócili do strażnicy, na dalszą część uroczystości – wspólny obiad i rozmowy w strażackim gronie.

Apla

Prezes OSP Stara Kiszewa Józef Czapiewski:

Zaduszki to okazja do integracji jednostek OSP także spoza gminy. W przyszłym roku, na stulecie odzyskania Niepodległości przymierzamy się do organizacji zaduszek powiatowych. Wtedy spotkanie po mszy zorganizowalibyśmy w hali sportowej. Niewiele mamy okazji do integrowania się straży. Nie ma u nas – nad czym boleję – tradycji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Spotykamy się jedynie na zawodach sportowo-pożarniczych i czasami w akcji. Dlatego taka wspólna impreza jest bardzo potrzebna.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze