Gmina Kościerzyna Konkursy

X EDYCJA RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, to nie tylko uroczystości związane ze składaniem wieńców i kwiatów pod pomnikami polskich patriotów zasłużonych w odzyskaniu wolności. To także ciekawe inicjatywy z pogranicza sportu, survivalu, skautingu, orientacji w terenie i wiedzy specjalistycznej.

Jedna z takich imprez odbyła się w Kościerzynie właśnie w święto niepodległości. 210. uczestników rywalizowało, choć chyba bardziej integrowało się, podążając wyznaczoną trasą przez Kościerzynę. Wszyscy otrzymali mapę miasta z zaznaczonymi punktami, które musieli odwiedzić i wykazać się konkretnymi umiejętnościami. Start rajdu miał miejsce w Parku Jordanowskim przy urzędzie miasta i od razu zaczął się od wysokiego pułapu. Zawodnicy bowiem musieli wbiec na wieżę widokową starostwa powiatowego. Kiedy uporali się już z tym zadaniem, czekało na nich Bractwo Kurkowe sprawdzając celność w strzelaniu. Zaraz potem uczestnicy musieli wykazać się niemałą wiedzą na temat święta niepodległości w dostojnych wnętrzach Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Coraz trudniej

Żeby nie opaść z sił w punkcie kaszubskim można było posilić się swojskim jadłem, lecz w zamian należało odśpiewać alfabet kaszubski oraz wykazać się umiejętnościami powożenia bryczką. Później było coraz trudniej. Biblioteka Miejska czekała z pytaniami dotyczącymi życiorysu kaszubskiego pisarza, poety i bibliotekarza Franciszka Sędzickiego, którego 135. urodziny obchodziliśmy w tym roku a w kościele pw. Świętej Trójcy sprawdzano znajomość pieśni Bogurodzica. Na koniec wizyta w Komendzie Powiatowej Policji i popis swoich umiejętności z zakresu daktyloskopii a u strażaków z zakresu wiadomości ppoż. Po wszystkim pozostało tylko rozkoszować się kiełbasą z grilla i grochówką w hali Sokolnia, oglądając popis tresury psów policyjnych.

Wyniki:
Drużyny Harcerskie :
1. I HDT Wandry ze Starej Kiszewy 2. XXIII DH z Łubiany 3. IV Drużyna Harcerska Koniczyna ze Stężycy. Grupy Zorganizowane: 1. Szkoła Podstawowa z Borka Kamiennego, 2. Super Króliczki, 3. Szkoła Podstawowa z Niedamowa
Osoby indywidualne: 1. Robert Wodczak, 2. Wiktoria Meyer, 3. Bruno Stanet

Rodziny: 1. Majewscy, 2. Witulscy, 3. Chomiuk

B. Mielnik

Komentarze