Wokół nas

XL-lecie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Niezwykle ważna uroczystość odbyła się w minioną sobotę w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Tego dnia obchodzono bowiem XL. rocznicę istnienia placówki, która od 1978 r. działa w Dworze Wybickich jako Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby, które przyczyniają się do aktywnego rozwoju muzeum, otaczają troską, pamięcią i aktywnie pomagają w rozwoju tej niezwykłej, jedynej w Polsce placówki. Na uroczystości pojawił się m.in. Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku – Władysław Zawistowski. Przybył także dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, a także radny SWP Piotr Karczewski. W roli gospodarza ziemi kościerskiej  wystąpiła starosta kościerska Alicja Żurawska. Obecny był także wójt gminy Nowa Karczma, na terenie której znajduje się muzeum,  Andrzej Pollak. Uroczystość była także okazją do zaproszenia pierwszego kierownika Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Józefa Błaszkowskiego. Przybyli ponadto przedstawiciele duchowieństwa,  Lasów Państwowych i kościerskiego Kuratorium Oświaty. Na uroczystości pojawiła się także przedstawicielka 43. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej w Babich Dołach. Jednostka ta współdziała z muzeum w wielu obszarach. Wśród zaproszonych gości znalazła się także Aleksandra Peplińska dyrektor GOKSiR w Nowej Karczmie oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum – Marek Wołoszyk i inni przedstawiciele tego Towarzystwa. Duże oklaski otrzymała Longina Borkowska, która związana jest z muzeum, pracą zawodową, od 40 lat.

„Gloria Artis” dla Józefa Błaszkowskiego

Jak poinformował dyrektor Muzeum Narodowego W. Bonisławski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie szczególnego i niezwykle prestiżowego odznaczenia: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pierwszemu kierownikowi muzeum w Będominie Józefowi Błaszkowskiemu. Wręczenia odznaczenia dokonał w imieniu Marszałka dyrektor MN w Gdańsku W. Bonisławski.  Ponadto Muzeum  Narodowe w Gdańsku przyznało medale „Bene merenti”, czyli „Czyniący dobrze”, osobom które szczególnie zasłużyły się dla upowszechniania pomorskiej kultury, pomocy i przychylności w działalności Muzeum Narodowego i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie  w szczególności. Medalami tymi odznaczani byli m.in. ministrowie, biskupi, artyści i osoby które przyczyniały się do promocji i rozwoju kultury, sztuki i działalności artystycznej, patriotycznej i dóbr niematerialnych.

„Perła w skarbcu kultury pomorskiej”

Jak zaznaczył dyrektor Departamentu Kultury UM w Gdańsku, W. Zawistowski, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie to prawdziwa perła w skarbcu kultury pomorskiej. Samo istnienie muzeum w tym miejscu, miejscu w którym przyszedł na świat twórca hymnu narodowego, to oznaka naturalnego związku tej ziemi z ojczyzną i bardzo twarda oznaka polskości tych ziem.                                                                                                                            – Same pamiątki trzymane w gablotach to nie wszystko. Tu czuje się ducha tamtych czasów,  a to co widać w tych gablotach to wielka opowieść o Józefie Wybickim, człowieku niezwykłym, utalentowanym i niezłomnym piewcą polskości – powiedział dyr. W. Zawistowski. Dyrektor przekazał pozdrowienia od marszałka Struka, wręczając także na ręce kuratora muzeum Przemysława Reya, drobny prezent w postaci grafiki artystycznej, przedstawiającej Dworek Wybickiego.

Uznanie władz i mieszkańców gminy

Jak podkreślił wójt gminy Andrzej Pollak, gmina bardzo szeroko współpracuje z będomińskim muzeum, zwłaszcza w zakresie licznych imprez. Włodarz gminy odczytał list gratulacyjny adresowany do kuratora muzeum P. Reya, w którym wyraża słowa uznania od władz i mieszkańców gminy, za dotychczasowe osiągnięcia. Przekazał też gratulacje z okazji XL-lecia muzeum, życząc dalszego dynamicznego rozwoju i uatrakcyjniania oferty kulturalnej.

BM

Komentarze