Gmina Somonino Powiat kartuski

ZAINTERESOWANIE, POCHWAŁY I II NAGRODA ZA CIEKAWY PROJEKT

Prestiżowy sukces uczniów ZSP w konkursie „Razem do zawodu”

Wysoki poziom szkolnictwa zawodowego w powiecie kartuskim, co rusz potwierdza się kolejnymi sukcesami uczniów w prestiżowych turniejach. Kolejnym przykładem jest II miejsce wychowanków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie, w konkursie „Razem do zawodu”, organizowanym przez pomorski Urząd Marszałkowski.

Konkurs ten był częścią projektu pn. „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych”, realizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Uroczysta gala podczas której wręczano nagrody, odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Somoniński ZSP wystawił zespół w kategorii „Turystyka, sport i rekreacja”, złożony z następujących uczniów: Żaneta Dargacz, Magdalena Formela, Jan Stromski, wszyscy z klasy II T oraz Paulina Formela i Kamila Kurowska z klasy  III T. Opiekunem konkursowiczów była nauczycielka Agnieszka Głodowska.

O włos od zwycięstwa

Zanim uczniowie odebrali nagrodę, przeszli niełatwą drogę w ramach eliminacji. Ich projekt pn. „Akademia kuchcika” zyskał aprobatę jury podczas eliminacyjnego etapu konkursu, jaki odbył się w ZSP nr 3 w Malborku. Po etapie eliminacyjnym zespół zaproszony został do PPN-T w Gdyni na uroczystą galę, co zwiastowało, że ich projekt mógł znaleźć się wśród nagrodzonych lub wyróżnionych prac. W rzeczywistości okazało się, że z eliminacji malborskich, aż 13 projektów z tej kategorii zakwalifikowanych zostało do finałowego etapu konkursu.  Ostatecznie kapituła konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, pomorskich uczelni oraz przedsiębiorców, przyznała przebojowemu zespołowi uczniów z Somonina II nagrodę.

„Akademia kuchcika” – projekt na medal

Akademia Kuchcika, to jeden z elementów promocji szkoły, w ramach którego ZSP zapraszał do siebie uczniów szkół podstawowych, na warsztaty polegające m.in. na wspólnym gotowaniu. W szkolnej pracowni gastronomicznej uczniowie ZSP gotowali razem z uczniami szkół podstawowych. Dzięki tak zorganizowanym zajęciom, dzieci z zaproszonych szkół podstawowych poznawały  zasady pracy w kuchni oraz nauczyły się przyrządzać niektóre dania i potrawy. Podpatrywały  przy okazji, jak robią to uczniowie ZSP. Jednak wizyty dzieci z podstawówek nie ograniczały się tylko do strony kulinarnej. Brały one też  udział w tzw. grach dydaktycznych, zabawach integracyjnych i zaznajamiane były z samą szkołą. Wykonywały proste eksperymenty fizyczno-chemiczne, rozwiązywały zadania matematyczne i uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej.  Dzięki wizytom tym,  dzieci ze szkół podstawowych poznawały sposób funkcjonowania szkoły ponadpodstawowej, oswajały się z jej atmosferą,  nabyły podstawowe umiejętności samodzielnego przyrządzania potraw oraz zgłębiały tajniki nauk ścisłych. Srebrny zespół uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, przedstawił kapitule konkursowej prezentację fotograficzną tych wizyt, z omówieniem poszczególnych jej etapów, korzyści jakie stały się udziałem dzieci i promocji ZSP w innowacyjnym podejściu do tematyki nauczania zawodu kucharza.

O krok od zwycięstwa

Pięcioosobowa drużyna z Somonina, to uczniowie, którzy wyróżniają się wzorowymi wynikami w nauce. Ich uczestnictwo w konkursie nie było przypadkowe.

– Główną inicjatorką startu naszej grupy w tym konkursie była pani Agnieszka Głodowska, która zachęciła nas do podjęcia wyzwania i rywalizacji z rówieśnikami innych szkół Pomorza – powiedział nam Janek Stromski. Wcale nie byliśmy pewni sukcesu w tym konkursie, bo już w etapie wstępnym w Malborku widziałem, że inne projekty były pomysłowe i prezentowane na wysokim poziomie merytorycznym – dodał.

– Kiedy pani A. Głodowska wybrała mnie do tego projektu, to na początku trochę się obawiałam, czy dam sobie radę. Ale jak już zaczęliśmy się przygotowywać w grupie, to było coraz lepiej. Zaczęłam śmielej oraz pewniej sobie poczynać i z dzisiejszej perspektywy bardzo się cieszę ze startu w tym konkursie – powiedziała nam Żaneta Dargacz.

– Popieram zdanie Żanety, było trochę obaw, ale dzisiaj jestem zadowolona, że jako zespół daliśmy radę. I dziękuję pani Agnieszce Głodowskiej, że dała nam poczucie pewności – dodała Magdalena Formela.

Dyrektorska troska ze stypendiami w tle

Jak wyjaśniła nam dyrektor somonińskiej placówki Elżbieta Świętoń, zainteresowanie konkursem nie było przypadkowe.

– Otrzymaliśmy informację o projekcie Urzędu Marszałkowskiego. Przekazałam sprawę doradcy zawodowemu Agnieszce Głodowskiej z sugestią, aby zainteresowała tym projektem uczniów naszej szkoły. Z uwagi na to, że będziemy starać się o „stypendium marszałkowskie” dla naszych uczniów od września następnego roku, taka aktywność jest niezbędna, aby skutecznie o takie stypendium aplikować – powiedziała dyr. E. Świętoń. Warunkiem są m.in.  wysokie oceny naszych wychowanków z przedmiotów zawodowych.  Wymagana średnia ocen wynosi 4,9. A ponieważ takich uczniów w naszej szkole jest wielu, to w połączeniu ze startem w konkursach i innych aktywnościach, z nadzieją spoglądamy nie tylko na stypendia marszałka, ale także na całokształt  procesu kształcenia w naszej szkole – zakończyła dyr. E. Świętoń.

BM

Komentarze