Gmina Nowa Karczma

Zakończenie dwóch dużych projektów

Nowa Karczma. Inwestycje

Gmina Nowa Karczma zamknęła dwa duże projekty dofinansowane przez Unię Europejską: program edukacyjny „Na fali wiedzy”, oraz program termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Uroczystość zakończenia projektów połączona była z wręczeniem stypendiów wójta najzdolniejszym uczniom gminy.

Uroczystość rozpoczęto przed szkołą. Bo szkoła była beneficjentem obydwu działań. Program edukacyjny był realizowany we wszystkich szkołach gminy, a w ramach termomodernizacji budynek szkoły uzyskał uzyskał nowe oblicze.

Zakres prac

Uroczystość rozpoczął wójt Andrzej Pollak. Przywitał gości, polityków, samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji, z którymi gmina współpracuje, sołtysów, radnych, mieszkańców. Uwagę obecnych zwrócił na gościa specjalnego – wójta gminy Lipusz, która była partnerem gminy Nowa Karczma w projekcie termomodernizacyjnym. Następnie omówił zakres inwestycji.

– Budynek szkoły został gruntownie docieplony, poczynając od izolacji fundamentów, poprzez elewacje, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, do nowego dachu, elementów opierzenia i piorunowania. To da nam oszczędności na ogrzewaniu, a jednocześnie jak państwo widzą efekt jest piękny – powiedział wójt.

Na fali wiedzy

Gminny projekt edukacyjny był jednocześnie największym w historii gminy i stosunkowo tanim. To znaczy kosztował ok. 2,5 mln zł, ale z tej kwoty gmina zapłaciła zaledwie 150 tys. zł. Całą resztę wyłożyła UE. Z projektu korzystało blisko 700 dzieci. W ciągu 2 lat zorganizowano dla nich 6 tys. godzin lekcyjnych dodatkowych zajęć. Skorzystały z niego wszystkie klasy wszystkich szkół w gminie. Oprócz dodatkowych zajęć szkoły zostały wyposażone w nowe pomoce naukowe.

– To był bardzo dobry projekt i zawsze, kiedy pojawią się możliwości skorzystania z podobnego, będziemy nim zainteresowani – powiedział wójt.

Stypendia

Podczas uroczystości rozdano też stypendia wójta dla najzdolniejszych uczniów w gminie. Wynikami nauki zasłużyło sobie na nie 37 uczniów. Stypendia przyznano nie tylko uczniom uczącym się w szkołach prowadzonych przez gminę ale także tym, którzy wybrali sobie szkoły w gminach ościennych. Po rozdaniu stypendiów i dyplomów gratulacyjnych uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę Linstar z Liniewa przeszli pod Urząd Gminy.

Otwarcie urzędu

Ostatnim elementem uroczystości było otwarcie urzędu po gruntownym remoncie. Była to nie tylko termomodernizacja. Prace objęły też m.in. rozbiórkę i odbudowę na dawnych fundamentach najstarszej części budynku. Budynek jest teraz w całości ogrzewany przez pompę ciepła. Pobiera ona ciepło z 8 otworów o głębokości 98 m. Oprócz tego budynek sam produkuje energię elektryczną ma na dachu ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 20 kW.

Wójt przywitał tu nowych gości – dawnych pracowników urzędu, którzy przyszli zobaczyć jak zmieniło się ich dawne miejsce pracy oraz właścicieli sąsiednich budynków.

-Poprosiliśmy naszych sąsiadów o przebudowę swoich budynków. Zrobili to i bardzo za to im dziękuję. Dzięki temu centrum wsi ma teraz piękny wygląd – powiedział wójt Andrzej Pollak.

Podziękowano również tym wszystkim którzy przyczynili się do realizacji inwestycji. Na koniec tych podziękowań była niespodzianka. Podziękowano wójtowi Andrzejowi Pollakowi za jego wkład i równocześnie przekazano mu życzenia urodzinowe. Zaintonowano sto lat.

Po tym wszystkim symboliczne przecięcie wstęgi było zwykłą formalnością. Chętni mogli obejrzeć nowe pomieszczenia urzędu a później skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Tą wyjątkową dla Nowej karczmy sobotę zakończył występ artystyczny.

MW

Komentarze