Kultura Wokół nas Zapowiedzi

Zapalili znicz, tym którzy zginęli za naszą wolność

Uczniowie, harcerze i wolontariusze z gminy Dziemiany zebrali się w miniony piątek, by wspólnie posprzątać ukryte w lasach groby i obeliski poświęcone żołnierzom i partyzantom z okresu II wojny światowej. Ich biografie mają się ukazać w przyszłym roku w publikacji naukowej.

W kaszubskich lasach znajdują się setki obelisków i miejsc pamięci poświęconych osobom, które zginęły w czasie II wojny światowej. Okres przed dniem Wszystkich Świętych to dobry czas, żeby o nich pamiętać, uprzątnąć te miejsca i zapalić znicz – mówi organizator akcji Dariusz Turzyński.

Złożyli kwiaty i zapalili znicze

Droga wolontariuszy rozpoczyna się od mogiły lotnika, która znajduje się za jeziorem w Dziemianach.  – Nie znamy jego imienia i nazwiska, ale chcemy zapalić znicz i odmówić Wieczny odpoczynek – opowiada Dariusz Turzyński. Podobnych miejsc pamięci na terenie gminy Dziemiany jest dziewięć.

Izba Pamięci w Dywanie

Najbardziej znanym miejscem jest Leśna Izba Patriotyzmu i Tradycji im. Józefa Gierszewskiego w Dywanie. Otwarto ją 10 lat temu ku czci komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Od tego czasu opiekują się nią uczniowie miejscowego gimnazjum. – Bierzemy w akcji udział co roku. Dzięki temu możemy bliżej poznać tę tragiczną historię wojenną – mówi Sebastian Orłowski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Będzie książka

Gmina wspólnie z historykami chce wydać książkę poświęconą konspiracji wojennej w latach 1939-1945. Jej autorami  są profesor Andrzej Gąsiorowski i doktor Monika Tomkiewicz. – Znajdziemy w niej informacje o oddziałach partyzanckich na terenie naszej gminy i sąsiednich, a także o oddziałach niemieckich i losach naszych mieszkańców – zapowiada Dariusz Turzyński. Książka ma ukazać się na początku przyszłego roku.

Komentarze