Gmina Chmielno Konkursy OSP Powiat kartuski

Zawody sportowo-pożarnicze w Chmielnie

W niedzielę 17 września na stadionie gminnym w Chmielnie rywalizowały drużyny 22 jednostek OSP w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych.

Drużynowo najlepsi byli druhowie z Czeczewa. To nie pierwsze ich zwycięstwo. Drużyna nie tylko po raz drugi triumfowała w powiecie, ale jest też najlepszą drużyną województwa i piątą w kraju. Z kolei w ćwiczeniu alarmowo-bojowym, w którym rywalizowało 8 drużyn – mistrzów z każdej gminy – najlepsza okazała się drużyna OSP Zgorzałe. Indywidualnie w sztafecie pożarniczej triumfował Patryk Kunkel z OSP Skrzeszewo, gmina Żukowo.

Tradycyjnie zawody to dwie konkurencje

Pierwszą z nich jest ćwiczenie bojowe. Obejmuje ono rozwinięcie linii ssawnej, linii głównej zakończonej rozdzielaczem i dwóch linii gaśniczych, których zadaniem jest odpowiednio obrócenie/złamanie tarczy oraz przewrócenie pachołków. Kolejną konkurencją jest bieg sztafetowy w pełnym wyposażeniu na dystansie 350 m.

Konkurencja trzecia

Oprócz zawodów drużynowych po raz pierwszy rozegrano z Powiatowe Zawody w Ratownictwie Medycznym. Tu rywalizowało pięć drużyn: OSP Dzierżążno, Banino, Stężyca, Goręczyno i z gminy Sulęczyno. Ta nowa konkurencja jest odbiciem zmieniającej się specyfiki pracy strażaków, którzy równie często jak do pożarów wyjeżdżają ratować ofiary wypadków samochodowych. Oprócz testu teoretycznego drużyny reanimowały ofiary zainscenizowanego wypadku drogowego. Musiały przy tym wykazać się umiejętnością prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi defibrylatora. Tu zmierzyło się tylko 5 drużyn, z których najlepsza okazała się drużyna OSP Dzierżążno.

MW

Komentarze