Gmina Nowa Karczma Patronujemy

ZDROWIE POCHODZĄCE Z ULA

Tegoroczne wiosenne Targi Ogrodnicze w Lubaniu były ukierunkowane na pszczoły. Z jednej strony na targach znalazła się bogata oferta firm sprzedających produkty pszczele i oferujących sprzęt pasieczny. Z drugiej targom towarzyszyła konferencja „Zdrowie z ula – leczymy produktami pasiecznymi”.

Pomysł ukierunkowania tematycznego targów i podkreślenia tego ukierunkowania przez konferencję związaną z tematem wiodącym sprawdził się. Dowiodło tego znaczne zainteresowanie konferencją. Pojawili się na niej nie tylko pszczelarze, ale też goście targów chcący dowiedzieć się więcej o niekonwencjonalnych metodach leczenia i wspomagania zdrowia. Wśród gości pojawił się m.in. poseł Stanisław Lamczyk.

O zastosowaniu produktów pszczelich w profilaktyce i lecznictwie, a także o zagadnieniach związanych z prowadzeniem w gospodarstwach pszczelarskich apiterapii a właściwie apiturystyki wspomagającej zdrowie mówiła Czesława Adamik z gospodarstwa pasiecznego Sądecki Bartnik. Między innymi podała wiadomość cenną dla grubasów: Pyłek kwiatowy i pierzga pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała.

Miód to nie lekarstwo

– Nektar kwiatowy zawiera cukry – glukozę, fruktozę i nieco sacharozy. Pszczoły za pomocą swoich gruczołów ślinowych przerabiają te cukry złożone na cukry proste. Jest to zdrowa żywność, ale nie można twierdzić, że miód jest lekiem. Kiedy już zachorujemy, jest już zbyt późno na jedzenie miodu. Miód należy jeść wcześniej. On nie leczy, ale ma silne właściwości uodparniające. Jeśli będziemy jeść regularnie miód – wszyscy wokół mogą chorować, a my będziemy zdrowi – mówiła prelegentka.

Okazało się, że wspomagające zdrowie produkty pszczele to nie tylko miód, propolis, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele i jad. Właściwości terapeutyczne ma nawet pszczele… powietrze. Na targach można było obejrzeć specjalny domek do inhalacji powietrzem ulowym.

Drugi wykład skierowany był już tylko do pszczelarzy. Jarosław Cichocki z PODR mówił o wiosennych pracach przy pszczołach i ogólniej o racjonalnej gospodarce pasiecznej.

MW

Komentarze