Gmina Kartuzy

Zniknie obskurny pawilon, pojawi się nowy dworzec autobusowy

Kartuzy. Rozpoczęto kolejna inwestycję

Gmina Kartuzy przystąpiła do kolejnej inwestycji,  w ramach kartuskiego węzła PKM-ki. Będzie nią budowa przestrzeni dla przewozów autobusowych. Będzie z niej korzystać nie tylko Gryf, ale też inne firmy, w ramach ustawy o organizacji transportu zbiorowego.

3 sierpnia godzina 9.00 to ważna data. W tym momencie młot mneumatyczny zaczął burzyć budynek starej rampy kolejowej, w której znajdował się pawilon handlowy. Aby towarzyszyć temu historycznemu wydarzeniu na miejscu stawił się burmistrz Kartuz M.G Gołuński z zastępcą Sylwią Biankowską. Samorządowcom towarzyszył też „nasz poseł od kolei” Stanisław Lamczyk, od którego zaczęła się historia PKM-ki w Kartuzach.

Twarda sztuka

Wyburzanie starej rampy kolejowej rozpoczęto od jego przedniej części – dachu nad wejściem. Całość polewano wodą, aby kurz z rozbiórki nie zanieczyścił stojącego obok budynku nowego dworca kolejowego. Budynek mimo wyburzenia dużej części ściany zewnętrznej nie zawalił się. Dopiero wyburzenie jednego ze zbrojonych słupów żelbetonowych, podtrzymujących konstrukcję przyniosło załamanie się dachu.

Co dalej?

Jak mówił burmistrz M.G Gołuński w miejscu starej rampy powstanie 5 zatoczek autobusowych. Będą ułożone pod skosem w kierunku ulicy, w taki sposób, aby pasażerowie mogli bezpiecznie wsiąść i wysiąść z autobusu. Autobusy będą opuszczać dworzec wyjeżdżając bezpośrednio na ulicę. Nie będzie to kolidować z ruchem pieszych, ponieważ przed wiatami autobusowymi zostaną wyznaczone przejścia dla pieszych, aby kierowcy mieli możliwość obserwować ten ruch pieszych. Będzie to kolejne nowoczesne i przede wszystkim bezpieczne miejsce dla podróżujących.

S.SZ

 

 

Komentarze