Wokół nas

Zróbcie wszystko aby powiat kartuski był konkurencyjny

Z prof. Mariuszem Czepczyńskim prowadzącym spotkania dot. Strategii Rozwoju Powiatu Kartuskiego rozmawiał Dariusz Tryzna, Redaktor Naczelny KK.

 

DT: Jest uchwała jednogłośna, Rada Powiatu przyjęła Strategię  Rozwoju Powiatu Kartuskiego do roku 2040. Czym jest ten dokument dla przeciętnego mieszkańca, dla tego prostego człowieka?

 

M.C.:Chodziło o wskazanie głównych kierunków i wyzwań, które stoją przed powiatem kartuskim  w ciągu najbliższych, nie kilku lat – bo wiemy że mamy do naprawy drogi, mamy do budowy  szkoły itd. – ale w perspektywie kilkudziesięciu lat, dwudziestu może trzydziestu. Z dyskusji podczas spotkań wyszło nam wyraźnie, że to co na co musimy zwrócić szczególną uwagę to współpraca i otwartość. Musimy być bardziej otwarci, bardziej współpracować ze sobą, zarówno gminy między sobą, starostwa, mieszkańcy, przedsiębiorcy, media, instytucje pozarządowe. To jest nasza wielka szansa. Nie będziemy współpracowali – odpadniemy konkurencyjnie, wyprzedzani przez inne powiaty.

DT: Zaskoczył mnie Pan. Nie przypuszczałem, że w Powiecie Kartuskim są braki w tych przestrzeniach. Przecież mamy tak dużo NGO, firm…

 

M.C.:Relatywnie nieduży poziom współpracy między różnymi jednostkami to jest szczególna cecha powiatu kartuskiego. To jest coś nad czym musimy pracować.

Druga rzecz niezwykle istotna to jest dziedzictwo i kultura. Jeżeli chcemy żeby kaszubszczyzna była jako żywa kultura, a nie skansen musimy się zastanowić jak ją przedefiniować, żeby była atrakcyjnym produktem dla młodych ludzi, żeby się ubierali w stroje kaszubskie, a nie przebierali za Kaszubów. Nie wiem na razie jak to zrobić, ale musimy siąść i pomyśleć nad tym.

Trzecia rzecz dotyczy całego społeczeństwa Europy, właściwie całego świata. To są nowe technologie, które zmieniają świat szybciej niż my nadążamy skojarzyć. Media społecznościowe zmieniają sposób komunikowania się i myślenia młodych ludzi.

To są niezwykle istotne wyzwania, jeżeli zostaniemy w tyle, odpadniemy. To o czym z resztą mówiliśmy bardzo często, dotyczy strategii relacji pomiędzy powiatem kartuskim, a resztą Metropolii. Jesteście częścią Metropolii. Nie mówicie nigdy, że Metropolia coś zrobiła. To wy jesteście Metropolią. Ważniejszą niż wiele innych jej części.

Powiat kartuski ma dużo większą niż one dynamikę rozwoju. Według prognoz wzrost mieszkańców jest jedną z najwyższych w Polsce. W większości oni tu napłyną. Oczywiście nadal będzie przyrost naturalny, ale w większym stopniu będzie napływ ludzi. Być może z Gdańska, może z Sopotu, może z innych części Polski, czy z zagranicy. Ten proces już trwa.

Ciąg dalszy w wersji papierowej

Komentarze