Gmina Żukowo Kultura Wokół nas

ŻUKOWO. MIĘDZYNARODOWY WYMIAR ŚWIĘTOWANIA

Dwa dni Jarmarku Bożonarodzeniowego przyniosły iście świąteczną atmosferę. Były pięknie przyozdobione stoiska i stragany: KGW, twórców ludowych i instytucji działających na terenie gminy. Uzupełnieniem stoisko gości z zagranicy. Rozbrzmiewały kolędy.

Na Placu Mariackim przy kościele pw Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ostatnią sobotę i niedzielę było gwarno i tłoczno. Królował tu kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach i straganach swoje produkty oferowały panie z KGW Borkowo, Żukowo i Otomin.

-Bierzemy aktywny udział w Jarmarku. Sprzedajemy tu nasze ciasta ,syropy, nalewki ,słodycze i różne stroiki świąteczne które wcześniej same wykonałyśmy-usłyszeliśmy od pań z Borkowa.

– A my mamy tylko trzy produkty ale za to jakie. U nas można zjeść placki ziemniaczane, popić grzańcem a na deser rozkoszować się szarlotką z bita śmietaną – przechwala się ich koleżanka z KGW Sulmin.

W centrum jarmarku stoisko gdzie swoją ofertę pokazali goście z gmin partnerskich z Francji i Niemiec. Oczywiście Francuzi zapraszali do posmakowania różnorodnych serów a Niemcy zajęli się grillowaniem „wursty”.

Uczestnicy jarmarku mieli okazję zakupić wyroby rzemiosła regionalnego. Nie zabrakło wyrobów rzemieślniczych w postaci rękodzieła, ozdób świątecznych i charakterystycznej wytwórczości regionalnej.

Bogata część artystyczna

Ogromnym powodzeniem cieszył się chwytający za serce występ kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado, który swym wyrazistym i subtelnym głosem przeniósł uczestników jarmarku w zimowy świat baśni, prezentując różnojęzyczny kolędowy repertuar ponadczasowy. Ponadto na scenie prezentowali się lokalni artyści, m.in. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Niezabotczi”, leźnieńska Schola a także panie z KGW w Sulminie. Swój repertuar prezentowali także artyści z Armenii. Nie zabrakło akcentów góralskich prezentowanych przez kapelę z polskich gór oraz występów przeznaczonych dla bardziej wymagających słuchaczy w postaci koncertu zespołów Fermata, Agape czy chóru Gospel Ascoltate. Wszystkiemu towarzyszyła sympatyczna atmosfera, feeria różnokolorowych świateł i coraz bardziej widoczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

BM

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze