Gmina Żukowo

Żukowo. Rozstrzygnięto konkurs „Rowerowy Maj”

Rower podstawowym środkiem transportu

W minioną niedzielę podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy i firmę Auto Miras z Pępowa, rozstrzygnięto m.in. konkurs pn. Rowerowy Maj w gminie Żukowo.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Rekordowa liczba uczniów

W konkursie udział wzięło 10 szkół i 2390 uczniów ze 166. klas, czyli połowa wszystkich uczniów z terenu gminy Żukowo. W ramach konkursu odnotowano 64 tysiące przejazdów, co stanowi podwojenie tej liczby w porównaniu z rokiem poprzednim. Dużą pracę wykonali szkolni koordynatorzy konkursu, którzy dopilnowali by wszystko odbyło się właściwie. Trzecie miejsce z frekwencją bliską 78 proc. zdobyła SP w Borkowie, która otrzymała nagrodę w wys. 2 tys. zł sfinansowaną przez burmistrza gminy. W rywalizacji wewnętrznej  zwyciężyła klasa 4 A. Drugie miejsce z frekwencją bliską 83 proc. zdobyła SP w Glinczu. Tutaj najlepszą klasą została III B. Nagroda burmistrza w tym przypadku wyniosła 3 tys. zł. Natomiast zwycięzcą konkursu okazała się SP w Miszewie, której frekwencja w rowerowych podróżach do szkoły przekroczyła 84 proc. W szkole tej najlepszą klasą okazała się V A. Ponadto dla każdej najlepszej klasy z pozostałych szkół, burmistrz wyasygnował po 1 tys. zł. Warto dodać, ze największą aktywnością w konkursie wykazały się małe szkoły, oprócz zwycięzców, wyróżniły się takie placówki jak SP w Przyjaźni, SP w Skrzeszewie czy SP w Pępowie.

BM

Komentarze