Wokół nas

Zwyciężyły profesjonalizm i zaangażowanie.

Powiat kościerski. Zawody OSP

Tym pierwszym wykazali się druhowie z Radunia, którzy po raz kolejny pokonali wszystkie zespoły. Natomiast ogromne zaangażowanie nowej drużyny z Kłobuczyna  przyniosło im zwycięstwo kategorii pań.

Gdy na całych Kaszubach było słonecznie i sucho to w Kornem 16 czerwca lały się strumienie wody. To za sprawą Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych.  Stanęło do nich 23 drużyny męskie i 4 żeńskie.

– To o 10 mniej niż w roku ubiegłym. Chyba czas pomyśleć nad zmiana ich formuły. – podsumował obecność na tegorocznych zawodach dh. Krzysztof Datta z OSP Karsin.

Oceniali nie tylko sprawność

Uczestnicy zawodów musieli zmierzyć się najpierw w sztafecie pożarniczej 7×50 m z przeszkodami a później w ćwiczeniu bojowym. Zawody odbywały się na dwóch torach. Druhów oceniali oficerowie Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie. Patrzyli nie tylko na czas, ale brali również pod uwagę jak składany jest meldunek i czy druhowie używają niecenzuralnych słów. Jeżeli tak, były punkty karne.

Zwyciężyła młodość i zaangażowanie

Wśród czterech drużyn żeńskich najlepsza okazała się ta z Kłobuczyna. W sztafecie pokonały ich tylko druhny z Lubania, ale w bojówce były nie do pobicia osiągając czas 51 sekund.

– Nasza jednostka odnosiła już wcześniej sukcesy. Mamy teraz nową drużynę męską i musi ona nabrać doświadczenia. Nasza drużyna żeńska też jest nowa, są pierwszy raz na zawodach, ale od dwóch miesięcy regularnie ostro ćwiczyły, przygotowując się do tych zawodów. Opłaciło się. Choć dla niektórych z nich były one zupełną nowością, bo nie były one w młodzieżówce to potrafiły się zgrać i sięgnąć po zwycięstwo. – mówi Dominika Bronk, opiekunka drużyny żeńskiej OSP Kłobuczyno.

Na rolę pań w tych zawodach zwracał tez uwagę st.bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

– Szczególnie chciałbym podziękować naszym paniom, bo one wpływają na to, że ta impreza jest piękniejsza . Mobilizują też mężczyzn do większego wysiłku, bo część osiąga lepsze wyniki od nas facetów.

Dalej niepokonani

Wśród drużyn męskich od kilku lat wyróżniają się druhowie z OSP Raduń. W tym roku z czasem 51,72 sekundy byli najlepsi w sztafecie pożarniczej. Pobili również wszystkich w bojówce.

Zmaganiom przyglądało się nieliczne, ale głośne grono kibiców. Co jakiś czas syrena wozu strażackiego dopingowała swoja drużynę.

W  zbiórce podsumowującej zawody uczestniczyli Alicja Żurawska, starosta kościerski, Komendant Powiatowy PSP i wójtowie Grzegorz Piechowski i Mirosław Warczak, który ufundował nagrodę  dla druhów z Liniewa.  Do zwycięskich drużyn trafiły puchary i nagrody rzeczowe.

– Gratuluję wszystkim, bo każdy z was jest dla mnie bohaterem. Udowodniliście to podczas ubiegłorocznej nawałnicy. – powiedziała na końcu uroczystości Alicja Żurawska.

Podsumowując zawody dh. Zbigniew Stencel, prezes zarządu Powiatowego Związku OSP RP podziękował uczestnikom zmagań i pani staroście za ufundowanie nagród. Zaprosił również na zawodu powiatowe drużyn MDP.

Dariusz Tryzna.

Komentarze