Gmina Kartuzy Kultura Powiat kartuski

Utrzymali tradycję Narodowego Czytania

Pomimo niedogodnień związanych z koronowirusem, dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Krąg Arasmusa” mieszkańcy Kiełpina mogli wziąć udział w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Choć większość bibliotek zrezygnowała z tegorocznej edycji tej ogólnopolskiej akcji społecznej. Tylko niektóre zdecydowały się na „TAK”. Wśród nich było Stowarzyszenie „Krąg Arasmusa”, które akcję zorganizowało w świetlicy „Wspólna Chata” w Kiełpinie.

Okrągła V edycja

Dziś można już mówić o tradycji tej akcji w Kiełpinie, ponieważ stowarzyszenie organizuje ją od pierwszej edycji „Narodowego Czytania”. I zawsze robi to z rozmachem dodając swoje pomysły. W tym roku uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w quizie dot. życia i twórczości Juliusza Słowackiego oraz wylosować nagrody związane z tegorocznym czytaniem m.in.: książkę „Balladynę”. Jak co roku goście mogli ozdobić okolicznościową pieczęcią, otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP własne egzemplarze książek. Każdy mógł zabrać na pamiątkę zakładkę do książki z cytatem z „Balladyny”. Podsumowaniem atrakcji był okolicznościowy, malinowy tort.

Co to znaczy chcieć?

Narodowe Czytanie w Kiełpinie odbyło się dzięki zaangażowaniu Elżbiety Antkiewicz, prezes stowarzyszenia. W akcję włączyli się również inni członkowie. Maria Zielińska, członkini Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natomiast Adrianna Gizela zaśpiewała specjalnie przygotowany na tę okazję „Alert czytelniczy dla Kiełpina”, do którego słowa napisała Bożena Gniado. 

W tym roku organizatorzy zaprosili do wspólnego czytania wiceburmistrz Sylwię Biankowską oraz Dariusza Lasa, kierownika Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Miejskim w Kartuzach. Jak usłyszeliśmy stowarzyszenie już przygotowuje się do następnej edycji.

Nad. / Opr. D Tryzna

Komentarze