Gmina Sulęczyno Kultura Wideo Wokół nas

Sulęczyno. Dożynki 2024. Msza święta, korowód i dożynkowy festyn

Tegoroczne święto plonów w gminie Sulęczyno było wyjątkowo bogate i huczne. Do jego tradycyjnych elementów dołożono nowe. Festyn przy GOK pokazał obecność wielu środowisk gminy, co sprzyjało większej integracji jej mieszkańców.

Suma dziękczynna rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem symbolicznej korony żniwnej i dożynkowych bochnów chleba, niesionych przez starostów i sołeckie delegacje przy dźwiękach kapeli Tuba Band. Mszę odprawił proboszcz sulęczyńskiej parafii ks. Andrzej Karliński. Dziękował za jedenaście chlebów, za to „że każde sołectwo postarało się, aby ten symboliczny bochen dożynkowego chleba złożyć przed ołtarzem”.

Dożynkowy plac przyciągał ciekawostkami

Po mszy jej uczestnicy ruszyli w dożynkowym korowodzie na plac przy GOK. Tu czekały na nich stoiska kół gospodyń wiejskich. Były wszystkie działające w gminie: KGW Kraina Jezior z Sulęczyna, Kistowianki z Kistowa i KGW Węsiory. Pomiędzy nimi pomysłowa galeria sztuki i kramy z różnym rękodziełem. Na pobliskim parkingowych placu stanęła natomiast wystawa sprzętu rolniczego. Czego tam nie było?

Na dożynkowej scenie rozegrał się najbardziej symboliczny akt wydarzenia. Starostowie Bogumiła i Daniel Cichosz z miejscowości Czarlino złożyli na ręce wójta gminy Pawła Trzebiatowskiego dożynkowy bochen chleba. Został podzielony i rozdany wszystkim obecnym.

Podziękowali za rolniczy trud

Przekazanie chleba było też najlepszym momentem, aby podziękować rolnikom za ich trud, plony, za codzienny chleb.

– Należy szczególnie pamiętać o tradycji i szacunku dla pracy rolnika. To dzięki ich wysiłkowi mamy codzienny chleb. A chleb to rzecz święta. Dzielenie się nim jest w naszej kulturze świadectwem braterstwa i przyjaźni – mówił gospodarz gminy Paweł Trzebiatowski.

Z dożynkowej niosły się też podziękowania od Piotra Karczewskiego, który odczytał list od Prezydenta RP. Zupełnie inne słowa padły w podziękowaniach złożonych przez Bogdana Malka, sołtysa Borka. Ten dziękował rolnikom za solidarność w protestach rolniczych, które przetoczyły się przez powiat w bieżącym roku. Podziękowania trafiły również do tych wszystkich, którzy rolników wspierali w tych działaniach.

Niedzielne świętowanie ubogacił występ zespołu „Motylki”, które w tym roku obchodzą 20-lecie istnienia, stąd na scenie pojawiło się również pierwsze pokolenie „Motylków”.

Można było pośpiewać z chórem Cantiamo e Libiamo – Sëlëczëno z Sulęczyna, a na koniec do tańca zaprosił zespół AND-DARO.

D. Tryzna

Komentarze