Gmina Karsin Wokół nas

Liczne miejsca do kąpieli otwarte na turystów

Gmina Karsin. Rozpoczęcie sezonu wakacyjnego

Liczne jeziora i dobrze rozwinięta infrastruktura sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi na terenie Gminy Karsin. Do dyspozycji turystów i mieszkańców jak co roku będą kąpieliska w Wielu czy Karsinie, a także siedem innych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

W gminie Karsin największym i najlepiej rozwiniętym jest kąpielisko w Wielu. Licznych amatorów wodnego wypoczynku przyciąga tam infrastruktura: nowy plac zabaw z dofinansowania Lokalnej Grupy Rybackiej Morenka w kwocie 125 tys. zł, czynne od 23 czerwca sanitariaty czy wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jak co roku przygotowane zostało również boisko do plażowej siatkówki, które zostało zlokalizowane nieco inaczej niż w ubiegłym sezonie, ze względu na nowo powstały plac zabaw. W dalszym ciągu jednak, korzystanie z niego będzie przyjazne turystom.

Atrakcyjne miejsca do wypoczynku

Jak informuje wójt Roman Brunke, wszystkie plaże, które były dostępne w roku ubiegłym, również w tym są otwarte. Zaliczają się do nich dwa kąpieliska w Borach Tucholskich, w Strudze czy w Przytarni. Całkowicie nowym i bardzo atrakcyjnym punktem wypoczynkowym na mapie gminy Karsin jest Bąk, gdzie oprócz nowej przystani kajakowej znajduje się plac zabaw czy wiaty zacieniające. Kąpać można się również w kanale rzeki Wdy, nad którą znajduje się pomost.

W ostatnim tygodniu czerwca doprowadzone do porządku zostało również kąpielisko na Jeziorze Wdzydzkim w Borsku. W wyniku silnego wiatru i nawalnych dreszczów na plażę przewróciło się drzewo, jednak teraz plaża jest już do dyspozycji turystów i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tymczasowe miejsca do kąpieli

Na liście miejsc tymczasowo wykorzystywanych do kąpieli w gminie Karsin znalazły się plaże jeziora Wielewskiego: dwie przy Ośrodku Wypoczynkowym Stoczni Północnej, dwie przy Ośrodku Wypoczynkowym eFKa. Na jeziorze Wdzydzkim dwie plaże przy Ośrodku Wypoczynkowym LARGO oraz jedna przy Campingu „Półwysep Lipa”.

Miejsca te tworzone są na podstawie decyzji wydawanych na okres jednego miesiąca. Potem może to być przedłużone na kolejny  miesiąc.

– Jest to jakaś dziwna sytuacja. To nie powinno tak wyglądać. Uważam, że zwłaszcza duże ośrodki wypoczynkowe powinny mieć oficjalne kąpieliska, które spełniałyby te same wymogi jak kąpielisko gminne – mówił wójt Roman Brunke.

Kwestią różniącą kąpieliska od miejsc wykorzystywanych do kąpieli jest częstotliwość badań jakości wody.

– Niektóre ośrodki występują o zezwolenia na utworzenie miejsc do kąpieli o plaży długości 20-30 m, a wiemy, że te kąpieliska są wiele większe. Ustawodawca zrobił wielki błąd. Powinno to być w przyszłości zmienione – komentuje włodarz gminy.

S.SZ

Komentarze