Gmina Szemud lokomotywą pomorskiej ekspozycji
1 i 2 marca podczas Festiwalu Smaków Regionalnych wśród stoisk Województwa Pomorskiego wyróżniało się to należące do gminy Szemud. Jego misją było rozpropagowanie informacji o tym, że gmina będzie w lipcu br. gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. Klëka o tym wydarzeniu niosła się po AmberExpo iście „po szemudzku”.
Ekspozycja Województwa Pomorskiego usytuowana była na wejściu do hali. Tworzyły je stoiska wybranych samorządów, Kół Gospodyń Wiejskich lub innych stowarzyszeń i producentów regionalnej żywności z różnych stron regionu. Przykładem choćby stoiska „Kościerskiej Chaty”, na którym królował Halina Rogińska, „Lawendowej Osady”, czy „Kozich Serów” z Robaczkowa.
Wśród nich wyróżniało się wielkością i atrakcjami należące do gminy Szemud. Było niejako bramą wiodącą do festiwalowej sceny. Kusiło zapachem świeżych „plinców” przygotowywanych na bieżąco przez panie z KGW Szemud, kromkami chleba ze smalcem, kuchem i prozdrowotnymi trunkami.
Ofercie kuchni kaszubskiej towarzyszyły występy Zespołu Regionalnego „Koleczkowianie” i Gminnej Orkiestry Dętej. Ci, którzy przystawali od razu byli informowani o tym, że 5 lipca w Szemudzie odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Tę informację widać było w różnych miejscach stoiska.
Szemudzka klëka
Drużyna gminy Szemud z racji misji jaką miała do wykonania była bardzo liczna. Oprócz wymienionych już zespołów i obsady stoiska była grupa sołtysów no i oczywiście władze w osobach: wójta Ryszarda Kalkowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Ireneusza Czarnowskiego i sekretarz gminy Barbary Rzeszewicz.
Zespoły szemudzkie niepodzielnie królowały na festiwalowej scenie. Zarówno podczas otwarcia imprezy jak również w niedzielę. Płynęły z niej wieści o wydarzeniu, które 5 lipca odbędzie się w Szemudzie. Na Światowy Zjazd Kaszubów zapraszał z niej wójt, zapraszali przedstawiciele Samorządu Pomorskiego, a w niedzielę europosłanka Magdalena Adamowicz.
Szemudzka klëka niosła się po stoiskach Województwa Pomorskiego. Przyjęła ją do siebie i ugościła, m.in. drużyna z Czarnego pod wodzą burmistrza Piotra Zabrockiego. Było wspólnie zaproszenie do Szemuda, a później odśpiewano „Abecadło Kaszubskie”. Podobnie głośno było na stoisku Kociewia, które reprezentował powiat starogardzki. Kaszubskie melodie niosły się po całym Expo.
Wójt w swoim żywiole
Kto najbardziej przejął się misją? Oczywiście R. Kalkowski. Wójt był widoczny wszędzie. Najpierw w stroju kaszubskim częstował festiwalową publiczność tabaką i zapraszał do Szemuda. Później przepisowo jak mistrz kucharski zachęcał do spróbowania upieczonych przez siebie plinców, informując o spotkaniu Kaszubów w swojej gminie. Jego zaproszenia zawsze były odbierane z aprobatą i uśmiechem.
Jeżeli gmina nie ustanie w takich działaniach, a znając Szemud tak nie będzie, to na pewno w lipcu można oczekiwać rekordowej liczby uczestników Światowego Zjazdu Kaszubów.
D. Tryzna