Gmina Stężyca Kultura

Kamienica Szlachecka. Remùsowi Drëszë uhonorowali kolejne osoby.

BAT pierwszą firmą uhonorowaną Ryngrafem.

23 maja Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë” uhonorowali Ryngrafami Bożenę Ugowską, Romana Drzeżdżona oraz Andrzeja i Tadeusza Bigus, twórców firmy BAT, w której język kaszubski jest używany na co dzień i która mocno przyczynia się do umocnienia regionalizmu.

Wręczenie Ryngrafów odbywa się od jedenastu lat podczas Dnia Kaszubskiego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. Na ten czas szkoła zamienia się w „dom pełen kaszubszczyzny”. Oprócz stoisk z rękodziełem kaszubskim królowała ona również na scenie. Piękny koncert znanych szlagierów wykonanych w j. kaszubskim dał zespół ”Bùten Szëkù”. Natomiast szkolne koło „Wicherczi” pod opieką Teresy Wejer wystąpiło w sztuce: „Ścinanie kani”.

Wypełniają misję

Otwierając galę, Izabela Bednarek dyrektor miejscowego ZKiW, przypomniała słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki z 1987 r. w Gdyni. Papież zwracając się wtedy do Kaszubów powiedział: „Chrońcie, strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości”.

– Dzisiejsza okoliczność jest przykładem tego jak to zadanie nadane nam przez tego wielkiego Polaka wypełniamy. Nie tylko od święta, ale też na co dzień. Dzisiaj w naszej szkole ten „Dzień Kaszubski”. Cieszę się, że to właśnie tu u nas odbywa się ta piękna uroczystość – podkreślała I. Bednarek.

Uroczystość zaszczycili obecnością: Jan Wyrowiński prezes Zarządu Głównego ZKP, Danuta Pioch przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego, Karolina Keler pełnomocnik wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Elżbieta Roszkowska przedstawicielka Delegatury Kuratorium w Kościerzynie. Samorząd reprezentowali Paweł Kowalewski, członek Zarządu Powiatu, wójt gminy Stężyca Ireneusz Stencel i jego zastępca Łukasz Wysocki oraz ks. proboszcz Krzysztof Koch.

Przybyli również członkowie rodzin, przyjaciele, współpracownicy tegorocznych uhonorowanych oraz laureaci z lat ubiegłych.

Dwójka pierwszych laureatów

Ryngraf Witosława nawiązuje do postaci średniowiecznego rycerza Witosława, bohatera epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Odznaczenie to jest wręczane od 2012 roku i symbolizuje zasługi w dziedzinie kaszubszczyzny.

Pasowanie na rycerzy jest symbolicznym aktem uznania dla osób, które wyróżniają się w promowaniu języka i kultury kaszubskiej. Nawiązuje do tradycji rycerskiej, stąd uhonorowani klękają przed pasowaniem. Ceremoniarzami w tym roku byli Brunon Cirocki, Wanda Lew-Kiedrowska i Janina Kwiecień. Pierwszym laureatem była dr Bożena Ugowska – nauczycielka akademicka, badacz regionalizmu, autorka wielu publikacji jego dotyczących. Laudacje dla niej wygłosiła dr Justyna Pomierska. Kolejnym rycerzem Witosława został Roman Drzeżdżon – kaszubski pisarz, poeta, satyryk i publicysta. Jego osobę przedstawił Mateusz Bullmann.

BAT pierwszą uhonorowaną firmą

– W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyznać wyróżnienie również firmie. Kiedy wchodzi się do BAT-u, wszędzie widzimy język kaszubski – czy to w napisach, czy w mowie. Inne firmy mogą od nich czerpać inspirację – tytułem wprowadzenia powiedziała Katarzyna Butowska prezes Stowarzyszenia „Remùsowi Drëszë”.

Szerzej laudację na temat firmy wygłosiła Joanna Lejk. BAT to nie tylko język kaszubski, na używanie którego właściciele stawiają mocny nacisk. To również działania, aby j. kaszubskiego używało młode pokolenie, stąd zachęty w formie stypendiów. To również pielęgnowanie tożsamości kaszubskiej poprzez przypomnienie postaci, których działania miały duże znaczenie dla regionu. Dzięki hojności właścicieli BAT-u w centrum Sierakowic postawiono popiersia, m.in. Bernarda Sychty i ks. Bernarda Łosińskiego.

Ryngraf Witosława odebrali założyciele firmy bracia Andrzej i Tadeusz Bigus. Należy też wspomnieć, że przez wiele lat stali oni na czele sierakowickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

D. Tryzna

Komentarze