Konkursy Kultura Powiat kartuski Szkolnictwo Wideo

Kartuzy. Konkurs „Rodnô Mòwa” – eliminacje powiatowe. Sześcioro najlepszych za dwa tygodnie wystąpi w finale

54 uczniów z przedszkoli, podstawówek i szkół średnich zmierzyło się dziś w konkursie literatury kaszubskiej. Poziom był wysoki, stąd wielkie słowa uznania dla tych, którzy zwyciężyli na tym etapie i będą reprezentować powiat kartuski na etapie regionalnym w Chmielnie.

Eliminacje powiatowe zostały przeprowadzone w specjalnie na tę okazję przyozdobionym w barwy żółto-czarne Kaszubskim Dworze. Ich uczestnicy reprezentowali wszystkie gminy powiatu. W pierwszej kategorii wystąpiło 12 przedszkolaków. W kategorii klas I-III zmierzyło się 14 uczniów, tak samo w następnej kategorii – klasy IV-VI. Kategoria kolejna – najstarsze klasy podstawówki liczyła 10 uczestników. Jak zawsze najmniej uczestników wystartowało w kategorii szkół ponadpodstawowych. W tym roku było ich tylko 4. W ostatniej kategorii zmierzyły się tylko ze sobą Agnieszka Tusk i Katarzyna Mazur.

Wysoki poziom konkursu

Występów najlepszych znawców literatury kaszubskiej z powiatu kartuskiego oceniała komisja w składzie: Elżbieta Bugajna, Jadwiga Hewelt, Jolanta Czerwińska.

Tegoroczny konkurs, jak zgodnie twierdzą uczestnicy, nie należał do najłatwiejszych.

– W tym roku mocno się stresowałam, bo poziom był bardzo wysoki. Występowałam jako ostatnia, więc mogłam wysłuchać wszystkich uczestników z mojej kategorii. To jeszcze bardziej mniej zestresowało, ale jak już stanęłam przed komisją, to emocje opadły – zwierzyła nam się Beata Puzdrowska, zwyciężczyni w kategorii VII-VIII.

Potwierdzają to również członkowie komisji, którzy przed ogłoszeniem wyników, mieli kilka uwag do uczestników.

Najmłodsi laureaci

W kategorii przedszkoli wygrała Pola Neubauer ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego. Drugie miejsce objęła Zuzanna Głodowska z ZKiW w Dzierżążnie, zaś trzecie – Daria Jeleń ze SP Tuchom.

Wśród uczniów klas I-III zwyciężyła Alicja Gościcka ze SP Tuchom. Na kolejnym miejscu sklasyfikowano Bartłomieja Rzepkę z ZKiW w Dzierżążnie, a na trzecim Alana Neubauer ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego.

W gronie uczestników z klas IV-VI bezapelacyjnie wygrała Magdalena Dunst ze SP Chwaszczyno. Kolejne miejsce ex aequo zajęli: Amelia Orłowska ze szkoły w Sulęczynie i Franciszek Tusk ze SP nr 2 w Żukowie. Trzecie Florian Okrój ze SP w Wilanowie.

– To mój kolejny konkurs, bo startuję w nim od zerówki. W tym roku było bardzo trudno, choć padły pytania, których się spodziewałam – mówi reprezentantka w tej kategorii ze SP w Goręczynie.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach  

W gronie uczniów klas VII-VIII zwyciężyła Beata Puzdrowska z gminy Somonino. Na miejscu drugim sklasyfikowano Lenę Wolską ze szkoły w Mojuszu, zaś na trzecim Filipa Neubauera ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Wiktoria Cybula z ZSZiO Wzgórze. Kolejną lokatę zajęła Oliwia Daleka z ZSZiO Wzgórze. Na miejscu trzecim sklasyfikowano Marcela Konkel z PZS Sierakowice.

– To mój dziewiąty konkurs, bo startuję w nim od klasy pierwszej. Zauważyłem, że wraz z kategoriami wiekowymi rośnie jego poziom. Ostatnio coraz trudniej mi do niego się przygotowywać. Rok temu niemal w tym samym czasie miałem sprawdzian ósmoklasisty, a w roku bieżącym mam więcej nauki w szkole średniej. Trudno to połączyć – tłumaczy laureat miejsca trzeciego.

W gronie dorosłych wygrała Agnieszka Tusk reprezentująca SP Leźno. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Mazur z ZKP Banino.

1 i 2 czerwca sześcioro zwycięzców w poszczególnych kategoriach wystąpi na etapie regionalnym „Rodnô Mòwa” w Chmielnie. Życzymy im sukcesu.

D. Tryzna

Komentarze