Wokół nas

Region. Wzrasta zagrożenie pożarami w lasach. Ściółka ma suchość kartki papieru

Przed nami weekend, czas kiedy możemy więcej zachwycać się urokami majowej natury. Przebywając w lesie, musimy jednak zachować szczególną ostrożność. Jak podają Lasy Państwowe prawie w całym kraju obowiązuje bardzo wysoki poziom zagrożenia pożarowego.

Sucha pierwsza połowa maja zachęca do pikników, wycieczek, rajdów itd. Wielu uważa, że najpiękniejsze są te na terenach leśnych. Ostatnie słoneczne dni z silnym, ciepłym wiatrem przyczyniły się mocno do tego, że ściółka w lasach ma około 10 proc. wilgotności. Dla porównania to wilgotność kartki papieru.

A leśnicy apelują, aby przebywający w lesie turyści czy mieszkańcy, przestrzegali zasad dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie mogą być palone ogniska, nie można używać otwartego ognia, itd. Dotyczy to tych, którzy wybierają się na biwaki, wycieczki. Leśnicy proszą, żeby nawet podczas spacerów była zachowana szczególna ostrożność.

Szczegółowe komunikaty w tej sprawie wydają poszczególne nadleśnictwa.

Co prawda na terenie naszego województwa nie ma jeszcze zakazów wstępów do lasów, tak jak w sąsiednim kujawsko-pomorskim, ale w najbliższych dniach może się to zmienić. Prognozy IMGW mówią, że do 20 maja nie będzie większych opadów deszczu.

D. Tryzna

Komentarze