Gmina Kartuzy Wokół nas

Kartuzy. Noc Muzeów pod znakiem wielu atrakcji

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach upłynęła pod znakiem koncertów, występów, wspaniałego pokazu mappingu na budynku muzeów, mnóstwa inspirujących warsztatów i wielu innych atrakcji.

Mimo odbywającej się tydzień później niż w całym powiecie Nocy Muzeów, w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach 20 maja nie zabrakło zaangażowania i rozmachu. Oprócz możliwości bezpłatnego obejrzenia wystaw, na gości czekało mnóstwo innych atrakcji.

Moc atrakcji

Wydarzenie rozpoczął koncert Cztery Pory Roku Vivaldiego w wykonaniu Lilianny Stawarz – klawesyn i Marcina Zdunika – wiolonczela. I choć piętro nowego budynku Muzeum. Następnie otwarto wernisaż prac ceramicznych i biżuterii Joli Wolskiej. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia kartuzian, które wykonano na parkingu muzeum. Później odbył się spektakl pt. „Skrzypce diabelskie” w reżyserii Teresy Wejer. Ponadto Janusz Świątkowski poprowadził pokaz wykonywania tradycyjnych drewnianych gontów kaszubskich – szyndli oraz budowy pokrycia dachowego. Chętni mogli spróbować swoich sił we własnoręcznym wycinaniu gontów.

Nie zabrakło również animacji dla dzieci, stoisk z rękodziełem, kuchni kaszubskiej w wykonaniu pań z KGW Kolonii, warsztatów filcowania na mokro, malowania koszulek, warsztatów garncarskich i przędzenia na kołowrotku. Były także alpaki i lamy, meleksy, występ m.in. Bozheny Mirotvorets, czy muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Plëskota.

Zwieńczeniem wydarzenia były „Kaszubskie Impresje”, czyli realizacje mappingowe – audiowizualne show, podczas którego na budynku muzeum wyświetlone zostały projekcje.

Opr.red

Komentarze