Gmina Kartuzy Kultura

Kartuzy. Trzeci koncert Festiwalu Muzyki Organowej

Dudniły organy i śpiewał flet z klarnetem

3 sierpnia w kolejnym koncercie XLIII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpił organista i muzyk kościelny młodego pokolenia Sebastian Kuczyński. Zaprezentował utwory J. S. Bacha i Felixa Mendelssohna. Organy na przemian płakały lub dudniły całą swoją mocą.

Dla odmiany, tego dnia melomani poczęstowani zostali też czymś zupełnie odmiennym. Bałtycki Kwintet Dęty zagrał muzykę Maurice Ravela i włoskiego kompozytora Franza Danzi. Jak usłyszeliśmy od Katarzyny Olszewskiej – dyrektora artystycznego festiwalu, ci muzycy występowali już w kartuskiej kolegiacie 10 lat temu. Ale czy ktoś to pamiętał? Natomiast wszyscy byli zauroczeni muzyką, jaką zaprezentowali. Piękne, lekkie dźwięki fleta przewijały się z muzyką klarnetu. Wtórowały im obój i róg.

Najciekawsze tego dnia były bisy. Popisał się kwintet, ale wszystko przebiła propozycja S. Kuczyńskiego. Zagrzmiała fuga D-Mol J. S. Bacha. Kartuskie organy dały z siebie wszystko i wydawało się, że wiekowa świątynia  zatrzęsła się w posadach.

15 sierpnia koncerty Maryjne

Kolejny koncert będzie wyjątkowo w piątek w święto Matki Boskiej Zielnej. Stąd wybrzmią utwory Maryjne. Ten najbardziej znany to „Ave Maria” Franza Schuberta.

Zaśpiewa Angelika Rzewuska. Na harfie zagra Carlos Roberto Pena Montoya, a na organach zagra Mateusz Rzewuski.

D. Tryzna

Komentarze