Wokół nas

Region. „Księża są jak kwiaty, które trzeba czasem przesadzać”. Zmiany personalne w Diecezji Pelplińskiej

Jak co roku czerwiec jest okresem kiedy zmienia się miejsce posługiwania wielu księży. Powodem tego jest to, że seminaria duchowne opuszczają neoprezbiterzy, których biskup przydziela do parafii, część księży wyjeżdża na studia a część przechodzi na emeryturę.

Statystycznie co roku 25 proc. księży zmienia miejsce posługi. Podobnie jest w Diecezji Pelplińskiej. W piątek biskup Ryszard Kasyna wręczył dekrety absolwentom seminarium, neoprezbiterom, posyłające ich do konkretnych parafii. Dzień później hierarcha z Pelplina wręczył dekrety księżom wikariuszom i proboszczom oraz podziękował księżom seniorom odchodzącym na emeryturę. Miejsce posługi wikariuszy zmieniane jest w diecezji średnio co cztery lata, chociaż nie jest to regułą. Według abpa Józefa Michalika księża są jak kwiaty. Trzeba je czasem przesadzać, aby dorodnie kwitły. Ale trzeba to robić z troską, pamiętając o wiernych. Pełna lista zmian zostanie opublikowana 30 czerwca.

Niektóre zmiany są już znane

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że do parafii MB Królowej Polski w Lęborku trafi ks. Krzysztof Malczewski który posługiwał do tej pory w parafii Św. Kazimierza w Kartuzach. Z kolei z parafii Św. Wojciecha w Kartuzach odchodzą ks. Krzysztof Krzemiński i ks. Marcin Hopa, a w ich miejsce przyjdzie ks. Robert Broca, który do tej pory pracował w parafii Św. Mateusza w Nowem nad Wisłą. Z parafii Św. Trójcy w Kościerzynie po 3-letnim posługiwaniu odchodzą: ks. Sławomir Serkowski – posłany do Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach oraz ks. Paweł Obuchowski posłany do Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim. W ich miejsce zostali wyznaczeni jako wikariusze ks. Mateusz Szulc dotychczas posługujący w parafii NSPJ w Lęborku oraz ks. neoprezbiter Patryk Wyka.

Z parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Dziemianach odchodzi z kolei ks. Marcin Szopiński, który zaczął urząd w 2018 roku. Zmiany obowiązywać będą od 20 sierpnia.

BM

KSIĘŻA SENIORZY

Ks. Józef SŁUPSKI – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kaliskach przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Kaliskach.

Ks. Dominik SZULWIC – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Karsinie przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem we Wielu.

KSIĘŻA  PROBOSZCZOWIE

Ks. dr Krzysztof OSSOWSKI zostaje zwolniony z obowiązków pomocy duszpasterskiej w parafii pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kaliskach.

Ks. dr Andrzej PIERNIKARCZYK zostaje odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej i mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa w Tczewie.

Ks. kan. lic. Wincenty PYTLIK zostaje mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

Ks. mgr Tadeusz WANDTKA zostaje odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osiecznej i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Karsinie.

NEOPREZBITERZY

Ks. mgr Patryk WYKA zostaje mianowany wikariuszem parafii pw.  Trójcy Świętej w Kościerzynie.

KSIĘŻA  WIKARIUSZE

Ks. mgr Dawid BRAUN zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie i mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie.

Ks. mgr Robert BROCA zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha w Kartuzach.

Ks. lic. Marcin BRZĄKAŁA zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ugoszczy i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach.

Ks. mgr Mikołaj JĘDRZEJEWSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach i mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łupawie.

Ks. lic. Daniel KREFT zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach.

Ks. mgr Krzysztof KRZEMIŃSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Wojciecha w Kartuzach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Chojnicach.

Ks. lic. Krzysztof MALCZEWSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw.  św. Kazimierza w Kartuzach i mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku.

Ks. mgr Paweł OBUCHOWSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim.

Ks. mgr Sławomir SERKOWSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie i mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach.

Ks. lic. Marcin SZOPIŃSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Człuchowie.

Ks. lic. Mateusz SZULC zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lęborku i mianowany wikariuszem parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Ks. mgr Krzysztof WILKOWSKI zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach i mianowany wikariuszem parafii pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie.

INNE  ZMIANY

Ks. mgr Marcin HOPA zostaje odwołany z urzędu wikariusza parafii pw. św. Wojciecha w Kartuzach.

Wśród wikariuszy objętych dekretem ks. biskupa Ryszarda Kasyny jest m.in. ks. Marcin Szopiński z parafii w Dziemianach (siedzący pierwszy od lewej).

Komentarze