Gmina Karsin OSP

Karsin. Podsumowanie kadencji Oddziału Gminnego ZOSP RP

Pięć lat służby, inwestycji i ponad tysiąc akcji

Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Karsinie podsumował działalność za lata 2021–2026. Sprawozdanie pokazuje skalę pracy druhen i druhów: od gotowości ratowniczej, przez inwestycje w sprzęt i remizy, po działalność wychowawczą, kulturalną i prewencyjną.

Na terenie gminy działa osiem jednostek OSP: w Karsinie, Osowie, Wielu, Wdzydzach Tucholskich, Dąbrowie, Górkach, Przytarni i Zamościu. 3 z nich: Karsin,Osowo i Wdzydze Tucholskie – działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Łącznie skupiają one 439 osób, w tym 397 członków zwyczajnych, 15 wspierających i 27 honorowych. Funkcjonuje tu jedna Kobieca Drużyna Pożarnicza oraz trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, tworzące sześć sekcji i skupiające 67 młodych osób. Przy OSP Osowo działa też strażacka orkiestra dęta, licząca 27 członków.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Raport ustępującego zarządu przedstawił jego prezes dh Roman Brunke.  W minionej kadencji znaczne środki przeznaczono na sprzęt i zaplecze jednostek. W 2021 roku zakupiono m.in. kamerę termowizyjną i łódź strażacką dla OSP Wiele oraz dofinansowano zakup wozu dla OSP Wdzydze Tucholskie kwotą blisko 374 tys. zł. Rok później do OSP Zamość, Dąbrowa i Przytarnia trafiły trzy motopompy, a do OSP Wiele motopompa szlamowa.

Największym zadaniem była budowa remizy OSP Karsin. W 2023 roku przeznaczono na nią ponad 1,2 mln zł z Polskiego Ładu i ponad 563 tys. zł środków własnych. W 2024 roku inwestycję kontynuowano, angażując ponad 1,86 mln zł z tego samego programu oraz ponad 62 tys. zł z budżetu gminy. Do jednostki trafił też quad ratowniczy, zestaw pralniczo-suszący, a w 2025 roku autodrabina z wyposażeniem warta ponad 345 tys. zł.

Wsparcie sprzętowe przekazała również PSP. W 2025 roku OSP Wdzydze Tucholskie otrzymała Toyotę Hilux z KM PSP w Słupsku, a w 2026 roku do OSP Wiele trafił Nissan Pathfinder przekazany przez KP PSP w Kościerzynie.

Ponad tysiąc interwencji

Skalę zaangażowania strażaków pokazują wyjazdy do zdarzeń. W latach 2021–2026 jednostki OSP z gminy Karsin uczestniczyły w 1093 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Było wśród nich 350 pożarów, 706 wypadków drogowych i innych miejscowych zagrożeń oraz 37 alarmów fałszywych.

Oddział prowadził także działalność społeczną i wychowawczą. Organizowano gminne obchody Dnia Strażaka, a w jednostkach odbywały się apele i spotkania. Strażacy dbali o obiekty, sprzęt i mienie, a świetlice przy części strażnic służyły mieszkańcom. Orkiestra dęta OSP Osowo uświetniała gminne uroczystości i otrzymała nowe mundury galowe.

Stałym elementem pracy pozostaje prewencja. W gminie organizowany jest Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, a jednostki prowadzą pogadanki w szkołach i podczas zebrań wiejskich. Od kilku lat odbywa się też letnia spartakiada OSP, łącząca rywalizację jednostek z promocją służby ochotniczej wśród mieszkańców.

Uhonorowani wyróżniający się w mijającej kadencji

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Lipski Jan z OSP Górki oraz Janikowski Jan z OSP Dąbrowa. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: druhowie Miloch Jakub z OSP Karsin,  Sikora Rafał z OSP Wiele oraz  Baczyński Tomasz z OSP Dąbrowa. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała dh Warsińska Teresa z OSP Karsin.

Srebrna Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” została wręczona dh Turzyńskiemu Henrykowi z OSP Górki. Brązowa Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” została wręczona dh Sylce Grzegorzowi z OSP Wdzydze Tucholskie.

Prezes Zarządu dokonał wręczenia podziękowań ustępującym członkom Zarządu Oddziału Gminnego: dh Barbara Nilek, dh Barbara Zabrocka, dh Józef Bok, dh Stanisław Czapiewski, dh Arkadiusz Filipiak, dh Jakub Knapik, dh Sebastian Narloch.

Info ZOSP RP/opr.red.

dh Roman Brunke prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, a niekiedy i zdrowie dla dobra swojej jednostki oraz społeczności lokalnej, a także tym którzy bezinteresownie pracowali na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie naszej gminy. Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych oraz uroczystościach. Dziękuję wszystkim tu obecnym, a w szczególności Zarządom wszystkich OSP na czele z prezesami, naczelnikami i kierowcami-mechanikami za osobisty wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Dziękuję za współpracę i zaszczytną służbę pożarniczą dla dobra naszych mieszkańców. Słowa podziękowania kieruję też do przedstawicieli Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościerzynie.

Komentarze