Region

Region. Mikroretencja ruszyła

Mieszkańcy regionu mogą otrzymać do 8 tys. zł na instalacje służące zatrzymywaniu i wykorzystywaniu deszczówki

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wpływają już pierwsze wnioski w ramach programu Mikroretencja. Nabór, dotyczący wsparcia indywidualnej mikroretencji wód opadowych w województwie pomorskim, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Fundusz odnotowuje setki telefonów, dziesiątki wiadomości mailowych i liczne pytania od osób, które od dawna czekały na uruchomienie programu.

Dofinansowanie można otrzymać na instalacje służące do zbierania, magazynowania i wykorzystywania wód opadowych oraz roztopowych. Chodzi między innymi o rozwiązania pozwalające przechwytywać deszczówkę z dachów, podjazdów i chodników, gromadzić ją w zbiornikach, zatrzymywać wodę w gruncie, a następnie wykorzystywać ją na przykład do podlewania ogrodu.

– Zmiana klimatu to już realna kwestia. I nie można być na to obojętnym. A retencja to nie jest jakaś wielka inwestycja, to działanie na lokalnym terenie, tuż obok swojego domu. I dzięki temu można zyskać większą odporność na suszę i upały, ograniczyć ryzyko podtopień po intensywnych opadach – powiedział Łukasz Lesner – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Najpierw inwestycja, potem wniosek o dotację

Budżet programu dla województwa pomorskiego wynosi 10,2 mln zł. W skali całego kraju na ten cel przeznaczono 173 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko FEnIKS 2021-2027.

– To bardzo ważny program. Cieszy nas, że bierzemy udział w ogólnopolskim naborze. Umowę o dofinansowanie podpisaliśmy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ministerstwie klimatu i Środowiska. Program przyniesie korzyści środowiskowe i ekonomiczne – tłumaczył Rafał Węglarek – dyrektor ds. ochrony środowiska WFOŚiGW w Gdańsku.

W programie obowiązuje zasada, że najpierw należy zrealizować inwestycję, a dopiero później złożyć wniosek o dotację. Koszty kwalifikowane są od 1 lipca 2024 roku. Wsparcie może wynieść do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania to 8 tys. zł.

– Wnioski już do nas wpływają. I bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy przygotowani pod względem merytorycznym i organizacyjnym na ich przyjmowanie – zapewniła Danuta Zgubieńska – zastępca kierownika Działu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.

Z programu mogą skorzystać właściciele, współwłaściciele oraz użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych. Dotacja nie przysługuje jednak na nieruchomość, która wcześniej otrzymała już wsparcie z programu Moja Woda.

Nad./opr.red.

Komentarze