Gmina Kartuzy Sport Wokół nas

Brodnica Górna. Inauguracja sezonu żeglarskiego w gminie Kartuzy. Regatami nad j. Brodno Wielkie podkreślili 18-lecie UKŻ Lamelka

Matecznik gminnego żeglarstwa – Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w sobotę, 4 maja, otworzył drzwi na tegoroczny sezon. Będzie on jubileuszowy dla UKŻ Lamelka. Dzięki jego założycielom żeglarstwo na początku obecnego wieku powróciło na gminne jeziora.

Zaplanowane na ten dzień regaty odbyły się mimo niesprzyjających warunków. Byli żeglarze, były żaglówki, zabrakło wiatru. Stąd regaty były bardziej rekreacyjne, pokazowe. Zwycięzcami zostali wszyscy ich uczestnicy.

Prezes klubu Mirosław Plichta podziękował uczestnikom regat, ich rodzicom i opiekunom oraz tym wszystkim, którzy wspierają działalność klubu. Na otwarciu sezonu nie mogło zabraknąć burmistrza miasta i gminy Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, który od lat wspiera tę aktywność.

„Tu wszystko się zaczęło”

Te pamiętne słowa św. Jana Pawła II z pobytu w Wadowicach idealnie pasują do określenia relacji UKŻ Lamelka – żeglarstwo w gminie. Osiemnaście lat temu powołany został Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka. Dzięki niemu białe żagle pojawiły się nad kartuskim jeziorem Klasztornym Dużym, a później powróciły nad inne, gminne jeziora. Ostatecznie przystań swoją znalazły nad jeziorem Brodno Wielkie. Dziś centrum sportów wodnych na Złotej Górze jest sercem nie tylko żeglarstwa w gminie, ale śmiało można powiedzieć – w całym powiecie kartuskim.   

Stąd z racji wejścia klubu w dorosłość obecni byli jego założyciele: dobry duch tej inicjatywy, wieloletni działacz i animator sportów wodnych w regionie – Teofil Kaczmarek, inicjator i od początku prezes klubu – Mirosław Lamel. Współorganizatorka i obecna koordynator mariny żeglarskiej, komandor klubu Hanna Kajeta. Zabrakło Sławomira Dunsta, który był trzecim muszkieterem.

Sukcesy 18 lat działalności

Przez ten czas klub zrobił bardzo wiele dla promocji sportów wodnych. Ze szkolenia korzysta rocznie około 100 osób. Komandor klubu H. Kajeta podaje w przybliżeniu liczbę około 2 tys. młodych ludzi, którzy dzięki zajęciom poznali czym jest żeglarstwo. Patent żeglarza zdaje około 14 osób, czyli można łatwo policzyć, że przez ten czas takich patentów wydano około 250.

Równie ważnym osiągnięciem klubu są sukcesy na niwie sportowej. Jego wychowankowie zdobywają medale na regatach krajowych oraz na zawodach o szczeblu międzynarodowym.

Początki klasy kadet w UKŻ Lamelka sięgają 2016 roku, kiedy to klub zdobył pierwsze medale, zapoczątkowane przez Izabelę Satrjan. Dzisiaj jest nie tylko cenioną zawodniczką, lecz również zdobyła kwalifikację na olimpiadę w Paryżu.

Klub może także pochwalić się innymi utalentowanymi zawodnikami, takimi jak Bartek Szlija. Chociaż B. Szlija nigdy nie zdobył medalu na mistrzostwach kraju, jego sukcesy, podobnie jak te Pawła Kajety i Tymoteusza Roszkowskiego, którzy zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Świata, umożliwiły klubowi wejście do kadry Polski w Warszawie.

D. Tryzna

Komentarze