Gmina Dziemiany Konkursy Wokół nas

Gmina Dziemiany. Konkurs Nalewek Domowych. Smakowite święto tradycji

9 maja w Gminnym Centrum Informacji Turystycznej w Dziemianach odbył się coroczny Konkurs Nalewek Domowych, który przyciągnął miłośników tradycyjnych smaków. Organizowane przez Ośrodek Kultury w Dziemianach, wydarzenie otworzył wójt Piotr Laska, przynosząc ze sobą atmosferę wspólnoty i kultywowanie lokalnych tradycji.

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła imponującą liczbę 59 buteleczek przeróżnych nalewek, podzielonych na kategorie takie jak owocowe, ziołowe i pozostałe. Nalewki te przybyły do Dziemian z różnych zakątków kraju, od Bolesławca po Żukowo, co świadczy o zasięgu i popularności tego wydarzenia.

Przed komisją, składającą się z doświadczonych degustatorów – Zofii Franc, Arkadiusza Maliszewskiego, Roberta Ebertowskiego oraz Stanisława Kuczkowskiego – stanęło zadanie wyłonienia najlepszych nalewek domowych roku 2024.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Jak co roku, dominującą kategorią okazały się nalewki owocowe, w której to kategorii zwycięzcami zostali, kolejno: Monika Wendt, Bogumiła Jażdżewska, Halina Mania.

W kategorii nalewek wiśniowych triumfowali, odpowiednio: Helena Wielewska, Anna Wirkus, Stanisław Wielewski.

Najlepsze nalewki ziołowe przygotowali: Magdalena Czech, Józef Kalinowski, Karolina Turzyńska.

Natomiast w kategorii pozostałych nalewek wyróżnili się: Błażej Kwidziński, Józef Kalinowski, Monika Wendt.

Po wręczeniu nagród przez wójta, uczestnicy i goście mogli delektować się kaszubskim ciastem i aromatyczną kawą.

Konkurs Nalewek Domowych to nie tylko okazja do prezentacji tradycji i kunsztu lokalnych mieszkańców, ale również świetna sposobność do integracji społeczności oraz promocji lokalnych produktów i zwyczajów.

Nad/opr.red

Komentarze