Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. XXII Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki

Zwycięzcą Bartłomiej Flisikowski lider kapeli „A Matizer Noga”

26 lipca w Chmielnie, na stadionie gminnym, odbył się Festiwal Tradycji Kaszubskich, którego główną atrakcją był ogólnopolski konkurs w zażywaniu tabaki. W wydarzeniu uczestniczyli ci, którzy chcieli zanurzyć się w regionalizmie.

To jedno z najbardziej oryginalnych i barwnych wydarzeń na mapie kaszubskiego regionalizmu. Przenika się tu muzyka kaszubska, tańce i odwieczny zwyczaj Kaszubów – zażywanie tabaki. Stąd do Chmielna tego dnia zjechali przede wszystkim tabacznicy z całego regionu.

Na chmieleńskim stadionie można było spotkać też wytwórców tabaki, czy tabakier. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich była ta nietypowa – rekordowych rozmiarów tabakiera. Miała ona aż 232 cm wysokości. Wykonana została w Wilkowie Nowowiejskim w powiecie lęborskim. Każdy chciał przy niej zrobić fotkę.

Tradycja kaszubska to również muzyka, pieśni i tańce kaszubskie. Przypomniał je Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie. Kaszubskiej kuchni można było spróbować na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.

Siedmiu tabaczników

Każdy biorący udział w Mistrzostwach Zażywania Tabaki musi nie tylko to zrobić, ale także przedstawić ciekawą opowieść związaną z tabaczeniem i to w języku kaszubskim. Stąd liczą się nie tylko umiejętności tabaczenia, ale również te sceniczne. W tym roku pokazało je siedmiu śmiałków. Ich występy oceniała komisja w składzie: Joanna Konkel, Jacek Kitowski, Andrzej Olszewski i Zygmunt Czaja. Oceniana była technika, styl, kreatywność i poczucie humoru uczestników. Ich decyzją pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Flisikowski z Osowej Góry. Tak wysoko została oceniana jego perfekcyjna technika, kaszubski wdzięk i charyzma sceniczna. Na drugim miejscu stanął Bogusław Wrzesień w miejscowości Mosty, który tabaczył z gracją i humorem. Trzecie miejsce zdobył Wojciech Grzenkowicz ze Strzepcza. Komisja przyznała również nagrodę specjalną. Trafiła ona do Doroty Hebel z miejscowości Długi Kierz. Jak określono: „za oryginalność, sceniczny wdzięk i urok osobisty”.

Pozostali uczestnicy to: Grzegorz Włudarski z Gdańska, Maciej Bielewicz z miejscowości Chotomów i Jurek Rychert z Maksa.

Jest godny następca śp. Tadeusza Makowskiego

Tegoroczne mistrzostwa odbyły się bez arcymistrza tabaczenia śp. Tadeusza Makowskiego, który zmarł w ubiegłym roku. Pamiętano o nim. Obok sceny stanęła tablica z szeroką informacją o pomysłodawcy mistrzostw i jego wieloletnim uczestniku. Jako nieliczny w regionie mógł on się szczycić tytułem arcymistrza tabaczenia.

Tegoroczny zwycięstwo B. Flisikowskiego jest trzecim z kolei. Dla przypomnienia, był on zwycięzcą ubiegłorocznej edycji i edycji z 2023 r. Szykuje się nam kolejny arcymistrz.

Info goksir/opr.red

Komentarze