Czwórka laureatów z naszych powiatów
10 kwietnia w Mieszczańskiej Sali Ratusza Staromiejskiego w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Skier Ormuzdowych za rok 2024. Wśród wyróżnionych znalazły się Daria Kaszubowska i Barbara Kąkol z powiatu kartuskiego oraz Zbigniew Studziński i Iwona Makurat z uczniami z I LO z kościerskiego.
Skry Ormuzdowe to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane od 1985 roku przez Kolegium Redakcyjne i redakcję miesięcznika “Pomerania”. Na liście tegorocznych laureatów Skier Ormuzdowych za 2024 rok znaleźli się: Daria Kaszubowska, Mateusz Klebba, Barbara Kąkol, Iwona Makurat i jej uczniowie z I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, Magdalena Potulska, Zbigniew Studziński oraz Wojciech Wesserling.
Nazwa nagrody zaczerpnięta została z najważniejszego dzieła kaszubskiej literatury “Żëcé i przigòdë Remùsa” Aleksandra Majkowskiego. W powieści tej, zwanej również Zwierciadłem kaszubskim, Ormuzd jest symbolem dobrych sił działających w dziejach Kaszub.
Skry Ormuzdowe przyznawane są “za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury”.
Dwie z kartuskiego…
Pierwsza z uhonorowanych, Daria Kaszubowska, jest kaszubską pisarką. Napisała między innymi bestsellerową Sagę Kaszubską, czy książki dla dzieci przepełnione kaszubskimi motywami baśniowymi.
Barbara Kąkol od ponad 10 lat z sukcesem pełni rolę dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Jako historyczka odsłania przed nami kolejne wątki lokalnej historii. Czyni to poprzez liczne artykuły historyczne w Kartuskich Zeszytach Muzealnych oraz działania mające na celu upamiętnienie ważnych postaci z historii Kartuz i okolic.
I dwójka z kościerskiego
Iwona Makurat pochodzi z Klukowej Huty i uczęszczała do I LO im. H.Derdowskiego w Kartuzach. Studiowała ,,Filologię polską” na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała jako nauczycielka w Zespole Szkół w Skorzewie a obecnie uczy języka kaszubskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.
Zbigniew Studziński wraz z małżonką Urszulą powołał do życia w 2001 r. Zespół Pieśni i Tańca ,,Kaszuby,” który działa przy Domu Kultury w Karsinie. Zespół ten prezentuje kulturę kaszubską podczas różnych wydarzeń jak festiwale, festyny, odpusty itd. Z. Studziński jest też autorem książki o zespole.
Info Pomerania/opr.red.