Gmina Dziemiany Wokół nas

Gmina Dziemiany. Działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Lutowa akcja Banku Żywności

To już druga w tym roku tura programu pomocy żywnościowej dla potrzebujących mieszkańców gminy. W sumie trafiło do nich 10 ton żywności z długim terminem przydatności do spożycia.

To program Banku Żywności z Chojnic, w którym bierze udział gmina Dziemiany. Dotyczy pomocy żywnościowej dla tych mieszkańców, którzy spełniają odpowiednie kryterium dochodowe. W tym roku wynosi ono 1542,20 zł na osobę samotną i 1160 zł na osobę w rodzinie. Jak poinformowała nas Wioleta Jakubek, kierownik GOPSu, w tym roku przysługuje ona dla 600 mieszkańców tj. około 188 rodzin.

– Zwykle z tego programu korzystają rodziny wielodzietne. Są to głównie osoby z niepełnosprawnościami, z jakimiś dodatkowymi problemami występującymi w rodzinie, wielodzietność, długotrwała choroba, alkoholizm. Te wszystkie przesłanki są tutaj ważne, żeby brać udział w tym programie – mówi kierownik GOPS

Dla kogo i co?

Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich lat, pomimo rządowych programów społecznych, jak np. 500+, liczba korzystających z pomocy jest na tym samym poziomie. Jak podkreśla kierownik instytucji, z programu rzadko korzystają osoby samotne, renciści, ponieważ ich dochody powodują, że nie mieszczą się w programie.

Bank Żywności oferuje takie produkty, jak nabiał, sery, żywność sucha, makarony, ryż, cukier, szynki drobiowe i wieprzowe, gulasz, fasolka po bretońsku, dania już gotowe.

Mamy przelicznik na osobę. Otrzymaną żywność dzielimy zgodnie z liczbą osób w rodzinie – tłumaczy W. Jakubek

 Z informacji od niej wynika, że każda z tegorocznych akcji to około pięciu ton wydanej żywności.

Akcja potrwa do sierpnia

Jak informuje kierownik GOPSu w tym roku program zaczął się później. Pierwsze wydanie było w styczniu, stąd najprawdopodobniej akcja potrwa aż do sierpnia. W poprzednich latach zaczynał się już jesienią, to znaczy od października lub listopada. W ramach programu dostawa żywności odbywa się raz w miesiącu i jej wydawanie potrzebującym trwa zazwyczaj dwa-trzy dni. Do tematu będziemy powracać.

Red.

Komentarze