Od jutra na terenie Nadleśnictwa Lipusz, a dokładniej leśnictwa Wiele, Głuchy Bór i Zarośle będzie obowiązywał bezwzględny zakaz wejścia do lasu. Ma to związek z wykonywaniem zabiegu agrolotniczego. Zakaz będzie obowiązywał do końca czerwca.
W związku z bardzo dużym zagrożeniem lasów spowodowanym występowaniem bardzo dużych ilości brudnicy mniszki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz zdecydował o wykonaniu zabiegu agrolotniczego. Do zabiegu zakwalifikowano powierzchnię ok. 3 tys. ha na terenie trzech leśnictw. Dlatego też w okresie zwalczania szkodnika wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu. Obejmuje on leśnictwo Wiele, Głuchy Bór i Zarośle.
Szczegóły zabiegu
Zabieg zostanie wykonany przy użyciu środka chemicznego. W związku z tym należy przestrzegać zakazu i niezbierania grzybów i innych owoców runa leśnego. Zabiegiem objęte zostaną jedynie tereny leśne z wyłączeniem stref buforowych od pasiek, krawędzi jezdni dróg publicznych, zbiorników i cieków wodnych, oraz innych terenów niebędących celem zabiegu.
– Terminy zabiegu mogą ulec zmianie, o ile wystąpią niesprzyjające warunki pogodowe np. deszcze czy silne wiatry. W przypadku wcześniejszego zakończenia zabiegów agrolotniczych zakaz wstępu zostanie odwołany – informuje Nadleśnictwo Lipusz.
Najgroźniejszy szkodnik dla lasów
Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew w stadium gąsienicy. Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo. W pierwszej kolejności atakuje prawie wszystkie gatunki drzew iglastych, a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Żer gąsienic w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny.
NL/opr.red