Rada Gminy Kościerzyna podjęła uchwałę w sprawie programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Dokument obrazuje skalę problemu w latach 2021-2022 i proponuje działania profilaktyczne na lata 2024-2027. Inicjatywa służy głównie ukróceniu przemocy w rodzinach dotkniętych alkoholizmem i instytucjonalną opiekę nad nimi.
Problem alkoholizmu i związanej z tym przemocy oraz destrukcji rodzin nie znika i ciągle absorbuje społeczeństwo, instytucje publiczne, organizacje społeczne, które z różnym skutkiem mierzą się z tym problemem i jego następstwami. Problem ten jest o tyle ważny, że dotyka także osoby stroniące od alkoholu, lecz mające codzienną styczność z tymi którzy nadużywają trunków wysokoprocentowych. Program którzy zatwierdzili radni gminy Kościerzyna zakłada realizację celu operacyjnego oraz zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień, także nie alkoholowych, które określone zostały w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025. Są to przede wszystkim zadania związane z edukacją i promocją zdrowia, profilaktyką, ale także wspieraniem lecznictwa, redukcją szkód zdrowotnych, rehabilitacją, reintegracją społeczną i zawodową osób uzależnionych. Adresatami programu są nie tylko mieszkańcy gminy Kościerzyna, w tym osoby uzależnione i ich rodziny, ale również placówki oświatowe, policja, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie czy organizacje pozarządowe.
Na „odwyku” głównie pacjenci w wieku produkcyjnym
Jakim obciążeniem społecznym jest problem nadużywania alkoholu w gminie świadczy już jedno z pierwszych zestawień dokumentu. Wynika z niego, że liczba interwencji domowych, przeprowadzonych przez policję w związku z wybrykami alkoholowymi stanowiła 42 proc. wszystkich interwencji domowych policji w roku 2021 i 44,5 proc. w roku 2022. A gdy dodamy do tego takie same interwencje związane dodatkowo z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia, to w roku 2021 było ich 25 proc. a w roku 2022 – 31 proc. ogółu wszystkich interwencji domowych. Liczby te pokazują, że problem jest znaczący, choć nieco mniejszy niż w całym powiecie kościerskim, gdzie liczby te są o kilka procent wyższe.
Lekkim powiewem optymizmu może być fakt, że w roku 2022 liczba interwencji pogotowia ratunkowego wobec nietrzeźwych pacjentów wyniosła 109, podczas gdy w roku 2021 medycy podejmowali takie interwencje 145 razy. Z danych uzyskanych z Poradni Leczenia Uzależnień w Kościerzynie wynika, że większość pacjentów z gminy Kościerzyna to mężczyźni, a aż 92 proc. z tych pacjentów w roku 2021 to osoby w wieku 30-64 lat. W roku 2022 ta grupa wiekowa stanowiła 88 proc. ogółu pacjentów. Od roku 2020 spada liczba wszczętych procedur tzw. Niebieskiej Karty. W roku 2022 były 22 takie przypadki, podczas gdy rok i dwa lata wcześniej odpowiednio 25 i 27. Warto jeszcze dodać, że w roku 2022 liczba rodzin objętych pomocą GOPS wyniosła 171, z czego 27 rodzin, co stanowi 16 proc., dotyczyła pomocy w związku z nadużywaniem alkoholu w rodzinie.
Program który chroni ofiary przemocy
Na terenie gminy Kościerzyna realizowany jest gminny program przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony jej ofiar. Diagnozowaniem i pomocą służy Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której zadań należy m.in. motywowanie do poddania się diagnozie oraz podjęcia leczenia, wnioskowanie do sądu o wydanie postanowienia zobowiązującego do poddania się leczeniu czy kierowanie na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. A ponieważ alkoholizm i towarzysząca mu przemoc domowa są problemami społecznymi, które stanowią poważne zagrożenie dla życia społecznego mieszkańców, Komisję wspomagają inne instytucje takie jak: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie,placówki leczenia uzależnień, Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, jednostki policji, gminne placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Szeroki front działań gminy spowodowany jest tym, że, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, polski model przeciwdziałania alkoholizmowizakłada, iż większość kompetencji oraz środków finansowych jest przypisana samorządom gminnym, co w gminie wiejskiej Kościerzyna traktowane jest niezwykle poważnie.
BM