Dzisiaj oficjalnie otwarto dwa kilometry nowej, asfaltowej drogi, dzięki której mieszkańcy Malik Górnych i Dolnych mają o sześć kilometrów bliżej do Starej Kiszewy. Inwestycja powstała dzięki środkom unijnym, stąd na uroczystość zaproszono przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.
Uroczystość miała miejsce u wylotu miejscowości, obok świetlicy wiejskiej. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Górnych Malik, sołtysi, radni, władze gminy i liczna reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego z Marcinem Skwierawskim, wicemarszałkiem i Justyną Durzyńską, dyrektorem Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jak środki unijne zmieniają gminę?
Do zebranych zwrócił się wójt Andrzej Hinc, podkreślając rolę środków unijnych w dziele rozbudowy infrastruktury gminnej, jakże potrzebnej mieszkańcom. Taką była właśnie ta droga. Pierwotnie gruntowa, trudna do pokonania jesienią i wiosną. Jak podkreślali mieszkańcy, można było przejechać tylko ciągnikiem lub samochodem z napędem na cztery koła. Przez to mieszkańcy Górnych i Dolnych Malik, czy Góry, aby dojechać do Starej Kiszewy, musieli jechać przez Kobyle i Czerniki, nadrabiając sześć kilometrów drogi w jedną stronę.
Kamienie milowe inwestycji
W trakcie uroczystości podkreślono, że starania o budowę tej drogi rozpoczął były sołtys tej miejscowości śp. Józef Bieliński. Obaj wójtowie: były i obecny przypomnieli, że gmina starała się kilka razy pozyskać dofinansowanie na tę inwestycję, m.in. z programów rządowych. Udało się po kilku latach dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek złożony we wrześniu 2022 roku znalazł się wśród 10 najlepiej ocenionych, dzięki czemu w czerwcu 2023 roku podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą prawie 2,3 mln zł. W sierpniu ubiegłego roku podpisano umowę z wykonawcą – firmą Drogomex i po 10 miesiącach, w końcu czerwca br. inwestycja była gotowa. Zaprojektował drogę i nadzorował inwestycję Karol Kozłowski. Jak podkreślał wójt, inwestycja ta była pierwszą w gminie zrealizowaną w ramach ZRID. Jej koszt to 4,6 mln zł.
Podziękowania od samorządu
Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali wójtowie: A. Hinc i Marian Pick, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, projektant i przedstawiciel wykonawcy. W wystąpieniach gości zaznaczył się głos wicemarszałka, który zwrócił uwagę, że „pieniądze na tę drogę wyłożyli mieszkańcy Berlina, Paryża, czy wtedy jeszcze Londynu, bo to są środki unijne. Dzięki temu łatwiej do Starej Kiszewy, do szkoły przejadą dzieci, rolnicy, czy mieszkańcy do kościoła”. Dyrektor J. Durzyńska dziękowała i zachęcała, aby dalej równie skutecznie aplikować po środki, które oferuje jej departament. Wypowiedział się również mieszkaniec tej miejscowości radny powiatowy Henryk Ossowski.
Na zakończenie uroczystości A. Hinc przekazał okolicznościowe na ręce osobom związanym z wykonaną inwestycją okolicznościowe upominki –donice z ziołami. Uczestnikom uroczystości zaproponowano przejazd nową drogą.
D. Tryzna