120 lat OSP Kielno. Od konnej sikawki po nowoczesną remizę z trzema wozami bojowymi
10 maja w przestronnej remizie OSP Kielno odbyły się uroczystości jubileuszowe z racji 120-lecia powstania jednostki. Ich wymiar był znacznie większy, gdyż towarzyszyły im obchody Gminnego Dnia Strażaka. Stąd mnogość odznaczeń dla druhów i członków MDP oraz podziękowań dla władz tej jednostki i pozostałych gminnych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji strażaków w kościele pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Miała charakter bardzo uroczysty z racji obecności sztandarów wszystkich gminnych jednostek, oraz gminnej orkiestry dętej. W jej trakcie dha Wanda Chmara, która na co dzień zajmuje się kronikami OSP Kielno, przedstawiła historię jednostki. Poświęcone zostały dwa proporce dla drużyn MDP.
Dziękując druhom za to, że są wierni zasadzie: „Panu Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek” proboszcz parafii ks. Łukasz Białk, nawiązał do przypomnianej historii z pożaru kościoła i poprosił wójta gminy Ryszarda Kalkowskiego o zwiększenie uwagi na większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe wokół świątyni.
Powitanie uczestników uroczystości
W uroczystym przemarszu uczestnicy mszy przeszli do remizy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Uczestników było tak wielu, że część musiała stać na zewnątrz, a aura nie zachęcała do tego.
Prezes jednostki dh Krzysztof Grochocki powitał władze strażackie z Komendantem Wojewódzkim st. bryg. Marianem Hincą na czele i dh Mirosławem Józefowicz prezesem ZOSP, oraz władze samorządowe z wicestarostą wejherowskim Witoldem Reclafem i wójtem gminy Szemud R. Kalkowskim. Obecni byli prezesi wszystkich jednostek z terenu gminy. Na zbiórce wyróżniali się członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, których liczba w skali gminy jak usłyszeliśmy, sięga 200 osób.
Uhonorowanie druhów i członków MDP
Gro czasu zajęło uhonorowanie wyróżnionych z racji jubileuszu i strażackiego święta druhów i „młodzieżówki”. Wręczono wiele medali, odznaczeń i odznak.
Miała miejsce rzadko spotykana dziś ceremonia wręczenia proporców dla dwóch drużyn MDP. Z okazji strażackiego święta specjalne podziękowania od władz samorządowych trafiły do prezesów wszystkich gminnych jednostek OSP.
Z racji jubileuszu jednostki na ręce prezesa dh K. Grochockiego złożono okolicznościowe upominki i gratulacje. Szczególnie wyróżniał się ten od sołtys Katarzyny Trzeciak-Bilskiej i Rady Sołeckiej.
Podziękowania gospodarzy
Gospodarze odwdzięczyli się tym samym. Najpierw druh prezes w imieniu członków jednostki podziękował wójtowi gminy i władzom strażackim gminy za otrzymane wsparcie i pomoc w organizacji tej uroczystości. Podziękowano za dobrą współpracę prezesowi Powiatowego Związku OSP RP, wicestaroście oraz Komendantowi Wojewódzkiemu.
Przedstawiciele władz strażackich w swoich wystąpieniach użyli wielu słów określających podziw, uznanie i podziękowanie za strażacką służbę. Dla jubilatów nie szczędzono gratulacji.
Uroczystości zakończył wspólny strażacki posiłek.
D. Tryzna
Krótki zarys historyczny OSP Kielno.
Jak podają źródła historyczne w Kielnie, już w XVI wieku istniała straż ogniowa, powszechnie zwana folwarczną, która miała swoją siedzibę na tzw. zamczysku. Wspomniana straż gasiła pożar drewnianego kościoła. Pomimo wielkiej sprawności, nie była w stanie opanować pożaru.
Początki obecnej straży sięgają 1905 r. W tym czasie pan Grubba założył w Kielnie Ochotniczą Straż Ogniową i został jej pierwszym prezesem. Straż ta podlegała jak wszystkie w zaborze pruskim, bezpośrednio władzom gminnym i była nadzorowana przez ówczesną policję carską.
Po I wojnie światowej powołano w Kielnie samorządne stowarzyszenie wyższej użyteczności o nazwie: Ochotnicza Straż Pożarna. Pierwszym prezesem został Jan Pranczke.
OSP w II Rzeczpospolitej
W okresie międzywojennym OSP Kielno dysponowało sikawką ręczną na konnym wozie. Przechowywano ją w remizie u dh. Józefa Sikorskiego. Strażacy wyposażeni byli w mundury i hełmy. Do pożaru wzywał ich przykościelny dzwon. Pod patronatem OSP Kielno od 1935 roku działała umundurowana kapela strażacka, która grała na pokazach strażackich, pochodach i festynach.
W czasie II wojny światowej władze okupacyjne powołały w Kielnie przymusową straż ogniową. Komendantem wyznaczono Jana Pranczke. Remizę przeniesiono do Jana Pettke. Straż dysponowała wówczas samochodem marki Mercedes i motopompą.
Odrodzenie po II wojnie światowej
Pod koniec 1945 r. powołano nowy zarząd OSP. Prezesem z ostał dh Franciszek Rzeszewicz, komendantem dh Stefan Walkusz, sekretarzem dh Alojzy Hopa, a skarbnikiem dh Bolesław Szmukała. Ze składek społeczeństwa zakupiono z demobilu, motopompę produkcji angielskiej „Standard”, jako środek lokomocji musiał służyć wóz konny, samochód zaginął w czasie wojny.
Prezes dh. F. Rzeszewicz zaproponował zbiórkę pieniędzy na nową remizę. Pod kierunkiem Antoniego Szmukały z cegły rozbiórkowej postawiono dwudrzwiową remizę o wymiarach 7x10m.
W 1954 r. straż otrzymała samochód typu HORCH, w tym samym czasie na budynku dh Jana Hermana zamontowano elektryczną syrenę.
W sierpniu 1955 r. jednostka dostała samochód bojowy STAR 20 z motopompą Leopolia. W latach 80-tych funkcję prezesa pełnił dh Stefan Walkucz, po nim dh Jan Potrykus. Komendantem był dh Józef Mionskowski, a sekretarzem została Lotta Kaschel.
Lata gierkowskie w PRL
W grudniu 1970 r. wybrano nowy zarząd, którego prezesem został dh Józef Potrykus, naczelnikiem został Zygmunt Naczk, zastępcą Marian Hirsch, sekretarzem Alojzy Hirsch a skarbnikiem Stefan Malotka.
Straż posiadała w tym czasie 8 kompletów ubrań ochronnych i hełmów starego typu, pasy z toporkami. Kilku druhów miało własne paradne mundury.
W tym samym roku jednostka otrzymała drugą motopompę i wóz marki Żuk, a w roku 1974 uzyskała nowy wóz bojowy Star 25.
W następnych dziesięciu latach nastąpiły zmiany w zarządzie. Naczelnikiem został Edmund Reich, jego zastępcą Eugeniusz Hircz, prezesem Jan Potrykus, sekretarzem Kazimierz Phillip, a skarbnikiem Czesław Bojke.
W roku 1983 zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Strażnicy z przewodniczącym Edmundem Reich i członkami: Bolesławem Bąk i Edmundem Oczk. W trakcie prac budowlanych zawiązał się komitet Fundacji Sztandaru dla jednostki.
W nowej rzeczywistości gospodarczo-politycznej
11 czerwca 1988 r. zostaje otwarta remizo-świetlica z mundurownią, magazynem paliw, zapleczem socjalnym z salą konferencyjną. Na piętrze zaś sala widowiskowa, pomieszczenie klubowe i kuchnia. Otwarcie remizy połączono z uroczystym wręczeniem sztandaru.
W 1989 r. dokonano zmian w zarządzie. Prezesem został Eugeniusz Hirsch, naczelnikiem Edmund Reich, zastępcą Stanisław Milewczyk.
Dom strażaka stał się miejscem wielu imprez, spotkań rodzinnych, wigilii, czy mikołajek.
4 kwietnia 1995 r. jednostka została włączona do KSRG.
W 2017 r. powstał pomysł rozbudowy remizy, którego inicjatorem był ówczesny prezes dh Witold Hopa.
Teraz jednostka posiada już drużynę kobiecą, która odnosi ogromne sukcesy na zawodach oraz MDP.
W chwili obecnej na wyposażeniu jednostki są trzy samochody bojowe oraz łódź hybrydowa.