Gmina Lipusz Kultura Powiat kościerski

Lipusz. Dożynki Gminne część 1. Msza dziękczynna za rolników i Zrzeszeńców

Lipusz. Dożynki Gminne część 1

Msza dziękczynna za rolników i Zrzeszeńców

Lipuskie Dożynki Parafialno Gminne odbyły się 1 września. Tradycyjnie rozpoczęła je msza dożynkowa z udziałem delegacji ze wszystkich sołectw, władz gminy i zaproszonych gości. W tym roku dodatkowo świętowany był Rubinowy Jubileusz miejscowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego.

Korowód dożynkowy zbierał się przed kościołem. Pierwsi pojawili się starostowie dożynkowi Ewelina i Paweł Stanisławscy z miejscowej parafii. Przybyły reprezentacje sołectw  z darami z pól, ogrodów i sadów. Stanęła też korona żniwna przygotowana przez miejscowych Zrzeszeńców. Obok niej  delegacja partu ZKP  z sąsiedniego Sulęczyna z  przednikiem Ireneuszem Kordą. Przybyły poczty sztandarowe LASÓW Państwowych, Koła Myśliwskiego ,,Łabędż” i miejscowej OSP. Korowód do kościoła poprowadził  proboszcz parafii ks. prałat Jan Antoni  Ostrowski.

Akcenty rolnicze i kościelne

Kościół był wypełniony. Obok wiernych we mszy uczestniczyli dożynkowi goście: parlamentarzyści Dorota Arciszewska –Mielewczyk i Stanisław Lamczyk. Do rolników został skierowany list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy . Przesłał go   Społeczny Doradca Prezydenta Piotr Karczewski gdyż sam uczestniczył w obchodach wybuchu II wojny światowej.

Jak przystało na dożynki parafialne starostowie bochen chleba złożyli na ręce ks. proboszcza a ten przekazał go  włodarzowi  gminy Mirosławowi Ebertowskiemu. Podobnie zostały przekazane dary od sołectw.

W homilii ks. proboszcz mówił o sprawiedliwości w dzieleniu darów również tych pochodzących z pól i o umiejętności dziękowania za otrzymane łaski i dobra. Msza była też pełna akcentów kaszubskich z racji jubileuszu Zrzeszeńców.  Modlitwę powszechną w języku kaszubskim przygotowała szefowa oddziału Justyna Mikołajczyk.  Na koniec mszy wierni oklaskami podziękowali wszystkim tym , którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości dożynkowych.

Zgodnie z tradycją starostowie dożynkowi i zaproszeni goście dzielili się dożynkowym chlebem.

Zrzeszeńcy i goście przeszli do GOK-u gdzie dalej kontynuowano uroczystości jubileuszowe. O tym w osobnym materiale.

D.Tryzna

APLA

Ewelina i Paweł Stanisławscy-starostowie dożynkowi

Komentarze