Inne Powiat kartuski Powiat kościerski

„Nowa normalność” już od 20 kwietnia

Kraj. Poluzowanie obostrzeń w związku z pandemią

20 kwietnia wejdzie w życie pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, 16 kwietnia poinformowali o planowanych etapach „poluzowania obostrzeń w związku z koronawirusem”. Pierwszy ma nastąpić już 20 kwietnia, a kolejne będą wprowadzane w zależności od analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

Polska w „nowej normalności”

– Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów – mówił premier. 

Do najważniejszych stałych zasad bezpieczeństwa zalicza się zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Łagodniej od 20 kwietnia

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia. Od tego dnia do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. Podobna zasada 1 osoba na 15 m2 obowiązywać będzie również w kościołach. Place zabawa nadal pozostaną zamknięte, ale będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

 

Kolejne etapy jeszcze bez daty

Kolejnym etapem odmrażania gospodarki i będzie otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, hoteli i innych miejsc noclegowych, a także niektórych instytucji kultury jak biblioteki, muzea i galerie sztuki. W ramach trzeciego etapu wznowiona zostanie działalność zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych, ale z istotnymi ograniczeniami oraz działalności stacjonarnej w gastronomii. Ponadto będą mogły się odbywać wydarzenia sportowe do 50 osób bez publiczności, a także będzie możliwość organizacji opieki w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I-III. Ostatni znany – czwarty etap ma wiązać się z otwarciem salonów masażu i solariów, siłowni i klubów fitness, a także teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym. Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski.

opr. S.SZ

Komentarze