Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Powiat kartuski

Prawie 20 mln zł rządowych środków na drogi w powiecie

Powiat kartuski. Fundusz Dróg Samorządowych

Dofinansowanie otrzymały wszystkie gminy i starostwo. Niektóre załapały się na kilka projektów. Dzięki 19,9 mln zł zostanie naprawionych wiele kilometrów dróg w powiecie.

16 kwietnia Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań objętych dofinansowaniem w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020.

Samorząd Powiatu Kartuskiego otrzymał prawie 1 mln 736 tys. zł dofinansowania na realizację remontów dróg powiatowych relacji Wygoda Łączyńska – Chmielno oraz Kiełpino – Piekarnia. Inwestycja o łącznej wartości blisko 3,5 mln zł ma się rozpocząć w maju i zakończyć już w sierpniu br.

Przodkowo rozbija bank

Przodkowski samorząd uzyskał dofinansowanie w wysokości 651 tys. zł na przebudowę odcinków dróg gminnych w Przodkowie  – ul. Polna, ul. Rubinowa oraz w Pomieczynie – ul. Nowa, które mają zostać zrealizowane do września br. W ramach drugiego projektu zgłoszonego do FDS do września wyremontowane zostaną również ul. Sportowa, ul. Majkowskiego, ul. Derdowskiego w Przodkowie, a także drogi gminne w Hejtusie, Szarłacie i Stanisławach. Na ten projekt gmina otrzymała ponad 1,9 mln zł dofinansowania. Trzecim projektem, który dostał dofinansowanie w kwocie aż 6 mln 956 tys. zł, jest przebudowa odcinków dróg gminnych: Hopy-Pomieczyńska Huta, Pomieczyno-Barwik. Pomieczyno – ul. Spacerowa, Rąb – ul. Jeziorna i Kaszubska, Przodkowo –ul. Dolna, Warzenko – ul. Wrzosowa i Czeczewo –ul. Wspólna. Oznacza to, że do gminy Przodkowo trafi z FDS na 2020 r. łącznie prawie 7,8 mln zł.

Dla Sierakowic aż 60 proc.

 Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela ma się z czego cieszyć. Po pierwsze ich projekt, który załapał się na dofinansowanie jest wart 9,83 mln zł. Po drugie, jako jedyny samorząd w powiecie otrzymał dofinansowanie w wymiarze 60 proc. Do samorządu sierakowickiego popłynie w tym roku 5 mln 897 tys. zł dofinansowania na przebudowę sześciu dróg gminnych oraz ul. Dębowej w Sierakowicach.

Prawie 1,5 mln zł dla gminy Żukowo

Na liście podstawowej zadań objętych dofinansowanie FDS na 2020 r. znalazły się aż trzy projekty zgłoszone przez żukowski samorząd. Pierwszy to budowa ul. Siostry Faustyny i ul. Wierzbowej na osiedlu Nowe w mieście Żukowo z dofinansowaniem na poziomie  50 proc. w wysokości 602 tys. zł. Finał tej inwestycji planowany jest na wrzesień tego roku. Dofinansowanie w wysokości 862 tys. zł uzyskano również na remont ulicy Jarzębinowej w Leźnie oraz ulicy Pszennej w Baninie poprzez wymianę płyt drogowych na nawierzchnię z kostki betonowej. Ta inwestycja ma się zakończyć w listopadzie 2021 r.

Pozostałe gminy

Gmina Chmielno otrzymała 829 tys. zł dofinansowania na przebudowę ul. Akacjowej w Chmielnie- etap II, która ma się zakończyć w listopadzie br. Gmina Kartuzy do grudnia wyremontuje drogę w Pomieczyńskiej Hucie z dofinansowaniem 160 tys. zł oraz drogę w Starkowej Hucie z 259 tys. zł wsparcia z FDS. Gmina Sulęczyno otrzymała 230 tys. zł dofinansowania na remont ul. Brzozowej w Sulęczynie. Gmina Stężyca ze wsparciem prawie 1,5 mln zł przebuduje drogi gminne relacji Stężyca-Chróstowo-Nowa Wieś.

S.SZ

Komentarze