Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Szkolnictwo

Kościerzyna. Wyjątkowa uroczystość w I LO. Ślubowanie „pierwszaków” i prezenty dla szkoły w dzień jej patrona

29 września w 275. rocznicę urodzin Józefa Wybickiego, w kościerskim liceum został odsłonięty mural jemu poświęcony, oraz zasadzono dąb na nowo oddanym skwerze szkolnym. W tej ,,urodzinowej’’ atmosferze ponad dwustu uczniów klas pierwszych złożyło ślubowanie.

Na placu przed szkołą w ten pogodny dzień stanęło siedem oddziałów szkolnych, poczet sztandarowy, a naprzeciw ich grono pedagogiczne, samorządowcy z powiatu i zaproszeni goście. Wszystkich powitała Edyta Bławat, dyrektor szkoły. Zwróciła się do uczniów klas pierwszych.

– Dla Was to wyjątkowy dzień, bo właśnie dzisiaj, po prawie miesięcznym pobycie w liceum, już trochę tak świątecznie, oficjalnie dołączacie do społeczności kościerskiego ogólniaka. Myślę, że sami wiecie już, że szkoła to oczywiście nauka, ale też i dobra zabawa. To dobre miejsce, gdzie nie będziecie się nudzić. […] Mam nadzieję, że przekonacie się, iż I LO im. Józefa Wybickiego to dobry wybór, a za cztery lata będziecie tę szkołę wspominać z sentymentem, uśmiechem na twarzy i będziecie nas chętnie odwiedzać jak ją skończycie – mówiła dyrektor szkoły.

,,Pierwszaki’’ ślubowały

W obecności pocztu sztandarowego ponad dwustu uczniów siedmiu klas pierwszych złożyło ślubowanie. Jego rotę zakończył słowami „tak mi dopomóż Bóg”.

Do obecnych zwrócił się też ze słowem wicestarosta Piotr Laska, jako przedstawiciel organu prowadzącego powiatu kościerskiego.

– I LO jest dobrą szkołą, przygotowującą uczniów do startu w dorosłe życie, do nauki na dalszym etapie. Dzisiaj chciałbym Wam życzyć kilka rzeczy. Po pierwsze, żebyście te cztery lata, które stoją przed Wami wykorzystali jak najlepiej. Żebyście jak najlepiej przygotowali się do kolejnego etapu edukacji. Żebyście pielęgnowali swoje talenty, które macie i odkrywali, jeżeli drzemią w Was jeszcze nieodkryte. Jako organ prowadzący staramy się, żeby ta szkoła wyglądała jak najlepiej i żebyście mieli tutaj jak najlepsze warunki do nauki. Żebyście za cztery lata, kiedy dostaniecie wyniki matur mieli je co najmniej na poziomie Waszej starszej koleżanki – Oliwii Chmurzyńskiej, której bardzo gratuluję, bo jest w panteonie najlepszych maturzystów w kraju – mówił P. Laska.

Mural na urodziny patrona

Dalsza część uroczystości przeniosła się vis-a-vis ściany frontowej budynku, która cała pokryta została muralem. Jego wykonawcą był Paweł Bruski z Kościerzyny. Mural nawiązuje do najważniejszego dzieła J. Wybickiego tzn. Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. W prawym, górnym rogi ukazany jest fragment rękopisu pieśni, która została napisana we włoskim miasteczku Reggio Emilia w lipcu 1797 roku. Postać J. Wybickiego przedstawiona na muralu powstała na podstawie grafiki znanego autorstwa z okresu życia Wybickiego. Lewa, dolna część muralu wykonana została na podstawie grafiki Juliusza Kossaka. Na pierwszym planie widzimy wizerunek generała Henryka Jana Dąbrowskiego wraz z żołnierzami legionów. W prawej, dolnej części muralu widzimy szwoleżerów Dąbrowskiego po wygranej bitwie. Pierwowzorem jest grafika J. Kossaka. W tle widoczny konno cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte.

Tę część uroczystości poradziła absolwentka tej szkoły Alicja Żurawska, starosta kościerski. Podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Następnie wszyscy przeszli na nowopowstały wewnętrzny dziedziniec szkoły. W miejscu, w którym jak to opowiadali absolwenci tej szkoły ‘’rosły chaszcze’’ powstał miły zakątek z ławeczkami do wypoczynku dla uczniów choćby na przerwach. Tutaj dokonano też posadzono ,,Dębu Wybickiego”, który nawiązuje do historycznego dębu znajdującego się na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dąb jest kontynuacją tej pamięci i prawdy – „Jeszcze Polska nie zginęła”.

D. Tryzna

Alicja Żurawska, starosta kościerski

Chciałabym dzisiaj za oficjalnie oddane prezenty dla szkoły podziękować osobom i firmom wspierającym powstanie muralu i zarazem skweru w I LO. Koordynatorowi i pomysłodawcy upiększenia I LO – sekretarz Monice Wollik-Litwin. Zdrowie dzisiaj nie pozwoliło być z nami Komendantowi Powiatowemu PSP Tomaszowi Klinkoszowi, któremu dziękuję za nieustanną, bezinteresowną pomoc. Również kłaniam się nisko i dziękuję konserwatorom z I LO, starostwa i PCPR za ogrom wakacyjnej, ciężkiej pracy. Dziękuję bardzo firmom: Stanisławowi Kamińskiemu firma PUDM, która położyła z własnych środków dywanik asfaltowy przy skwerze, oraz firmom Klapczyński i Invest Wołoszyk za wzorowe wykonanie prac budowlanych i ogrodniczych. 

Komentarze