Wokół nas

„Będziemy pomagać przedsiębiorcom, którzy naprawdę tej pomocy potrzebują”

Z Michałem Majewskim, burmistrzem Kościerzyny rozmawia D. Tryzna.

DT: Panie Burmistrzu, kto już zgłosił się o pomoc? Jak zamierzacie tej pomocy udzielać?

MM: Otrzymaliśmy już sporo wniosków. Firmy przede wszystkim wnioskowały o umorzenie podatku. Poprosiliśmy o uzupełnienie wniosków – przesłanie bilansów. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane szczegółowo i wnikliwie zgodnie z obowiązującym prawem.

Byłem przedsiębiorcą i wiem, że większość firm nie ma miesiąca marca zamkniętego księgowo. (Rozmowa 2.04.2020 – przyp. red) Stąd może tylko przypuszczać, jakie będą wyniki finansowe. Po Świętach Wielkanocnych z pewnością będziemy mieli pełniejszą wiedzę z tym zakresie. Stąd uważam, że te wnioski możemy rozpatrywać pod koniec kwietnia i w maju. To pokrywa się z następnymi terminami zapłaty podatku od nieruchomości – do 15 maja, a od środków transportowych dopiero 15 września. Proszę i apeluję o niewykorzystywanie zaistniałej sytuacji, ponieważ po przejrzeniu pierwszych wniosków można zauważyć, że tak zaczyna się dziać.

My chcemy pomagać naszym firmom, ale też chcemy, aby działania z ich strony były uczciwe. Chcemy pomóc tym, którym naprawdę ta pomoc się należy. Obawiam się, że małe firmy, przez skomplikowanie wniosków pomocowych mogą mieć duży problem, aby przejść procedurę.

DT: Marszałek pomorski Mieczysław Struk zaapelował, aby pomóc lokalnym firmom obniżając czynsze za lokale gminne. Posłuchali go np. prezydent  Sopotu czy burmistrz Kartuz. Co pan postanowił zrobić?

MM: My tez jesteśmy otwarci na naszych przedsiębiorców, ale chcemy uczciwie podejść do sprawy. Takie wnioski od firm, które prowadzą działalność gospodarczą na mieniu miejskim, a zawiesiły swoją działalność w związku z wydanymi rozporządzeniami MZ też wpłynęły i my się do nich przychylamy pozytywnie.

Chciałem jeszcze dodać, iż niepublicznym placówkom oświatowym wypłacamy niepomniejszoną dotację na swoją działalność. Środki są przekazywane w terminach i w chwili obecnej nie ma zagrożenia, aby tych środków nie wypłacać.

DT: Czyli jednym słowem nie jest pan zwolennikiem zasady: jak pomoc to dla wszystkich, tylko raczej indywidualnego podejścia do sytuacji każdej firmy?

MM: Na pewno fajnie byłoby, gdybym powiedział „tak ja wszystkim obniżam czynsz, wszystkim daję pomoc”. Ale tego uczynić nie mogę. Mam odwagę powiedzieć: będziemy pomagać, ale tylko tym, którzy rzeczywiście tej pomocy potrzebują. Kiedy przyszły pierwsze wnioski spotkałem się z naszym skarbnikiem i przeanalizowaliśmy temat. Jeszcze raz powtórzę, będziemy każdy wniosek rozpatrywać indywidualnie. W pierwszej kolejności chcemy pochylić się nad lokalnymi, małymi firmami, które musiały zawiesić swoją działalność zgodnie z rozporządzeniami MZ.

Chciałbym, aby w tym najbliższym czasie został wypracowany jakiś zbiór wytycznych, zasad udzielania tej pomocy. Aby była ona jak najbardziej uczciwa.

DT: Kto ma te zasady ustalić? Pan Panie Burmistrzu, urząd miasta czy może kto inny?

MM: Tych zasad nie ustala burmistrz ani Rada Miasta. Samorząd może pomóc przedsiębiorcom tylko w ramach obowiązujących przepisów prawa. Zasady powinny zostać ustalone na poziomie rządu poprzez odpowiednie ustawy i rozporządzenia. My odpowiadamy za podatki lokalne i w sumie tylko w tym obrębie możemy się poruszać. Musimy mieć też tą świadomość, że bez pomocy zewnętrznej samorządy również popadną w kłopoty finansowe.

Naszą pomoc w pierwszej kolejności chcemy skierować do drobnych przedsiębiorców, którzy mają najtrudniejszą sytuację. Nad tymi firmami, które zawiesiły działalność. Tak jak zaznaczyłem na początku, o zwolnienie z podatków zwrócą się do nas też firmy, które będą spełniały warunki pomocowe, ale może okazać się, że bez tej pomocy sobie poradzą.  Już dziś wiem, że takie sytuacje też musimy wziąć pod uwagę. Dlaczego? Jeśli zwolnimy wszystkich ze wszystkiego to zabraknie nam na funkcjonowanie i bieżącą działalność, na utrzymanie miasta. Dochody miasta to w dużej mierze podatki zebrane od  mieszkańców i od przedsiębiorców. Ale mówię, jak najbardziej przychylamy się do tego, że pomoc będzie udzielana, ale w jaki sposób – dzisiaj jeszcze jasnej deklaracji nie mogę składać.

DT: Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze