8 września w Lubaniu odbyła się tegoroczna edycja Dnia Kukurydzy i Ziemniaka. Zgromadziła znaczącą liczbę rolników, którym pokazano na poletkach doświadczalnych nowe odmiany tych dwóch upraw. Fachowcy podzielili się uwagami jak zyskać z nich jak największe plony.
Uczestników spotkania powitali dyrektor Andrzej Dolny i specjaliści od tych upraw: Daniel Dąbrowski i Grzegorz Manowski.
– Chciałbym serdecznie powitać rolników, którzy przyjechali na nasze spotkanie, doradców i firmy, które coraz liczniej witają do Lubania. Dziś Dni Ziemniaka i Kukurydzy. Praktycznie zwieńczenie naszej pracy na polach doświadczalnych, bo jeszcze potem oczywiście będzie zbiór. Natomiast te kilkaset poletek, które tam jest to jest bardzo ciężka praca przede wszystkim dwóch ludzi: Daniela Dąbrowskiego i Grzegorza Manowskiego. Ci ludzie tworzą pewnego rodzaju historię działań, ponieważ dzięki nim możecie bardzo ważną rzecz zrobić: swoje pola dostosować do pewnych wymagań, osiągnąć dobre plony. W tym miejscu bardzo dziękuję Wam za świetną robotę – podkreślał dyrektor PODR.
Coraz więcej firm zauważa Lubań
Jak przedstawił G. Manowski, w tegorocznym spotkaniu uczestniczyło dwanaście firm hodowlanych dla kukurydzy, cztery hodujące ziemniaki i cztery produkujące nawozy i środki ochrony roślin. Wśród nich Limagrain, KWS Polska, Agrosit, Hodowla Roślin Smolice, Małopolska Ochrona Roślin, Oseva, Farmsaat Polska, Bio-Żuławy i Agrosimex. Ich przedstawiciele mieli okazję pokazać się i opowiedzieć krótko o firmie. Wystąpił m.in. Jan Gurzyński z firmy Intermag, która jest polskim producentem nawozów dolistnych. Firma znajduje się w Olkuszu i produkuje głównie nawozy mikroelementowe, jak również do wspomagania roślin – makroelementowe biostymulatory. Na scenie pojawił się także Jerzy Malec, reprezentujący firmę Agrosit, która reprezentuje węgierską hodowlę kukurydzy i działa jako wyłączny przedstawiciel na terenie Polski. Krzysztof Humaj z Małopolskiej Hodowli Roślin przedstawił, że firma zajmuje się hodowlą kilka odmian kukurydzy zasadzonych na poletkach w Lubaniu. Osevę Polska reprezentował Wacław Herdmann. To firma nasienna, która oprócz kukurydzy oferuje nasiona pszenicy, słonecznika i soi. Firma posiada odmianę pszenicy, która dojrzewa razem z jęczmieniem. Ponadto posiada najwcześniej dojrzewającą odmianę kukurydzy – Pyroxenia, która potrzebuje 95-97 dni do osiągnięcia dojrzałości do zbioru.
Gościem specjalnym była Małgorzata Walendziuk, Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gdańsku.
D. Tryzna