Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Samorząd Wokół nas

Region. 30-lecie Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu. Jubileusz okazją do gratulacji i podziękowań

Zaczynali w 1993 roku z 50 członkami. Dziś stowarzyszenie skupia najbardziej znane, liczące się ośrodki agroturyzmu w pomorskich powiatach. Jubileusz 30-lecia obchodzili we wrześniu przy okazji rolniczego święta w Lubaniu.

W 1992 roku Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku prowadził szkolenia rolników poszukujących dodatkowych źródeł dochodu. Pomyślano o tym aby udostępniać pokoje w domach rolników dla turystów poszukujących spokoju i kontaktu z przyrodą. Na wstępie pozyskano 55 chętnych gospodarstw. W maju rok później zarejestrowały one Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu.

Jego członkowie pojęli, że agroturystyka pozwala na rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych, może chronić wiejski styl życia i kultywować tradycje wsi oraz jest pomostem łączącym wieś z miastem, pozwalającym na obopólne bliższe poznanie się ludzi.

Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Jerzy Pstrong. W 1994 roku stowarzyszenie stało się już na tyle znaczącą organizacją, że przystąpili do niego rolnicy z ówczesnych województw: słupskiego i koszalińskiego. Nie był to jednak koniec ekspansji stowarzyszenia, które rozwijało się w tak zawrotnym tempie, że w kolejnym roku wchłonęło w swoje szeregi województwo szczecińskie a pracownicy ODR w Gdańsku opracowali wielki projekt pt. „Rozwój agroturystyki na Pomorzu”, realizowany przez firmę irlandzką, który stał się drogowskazem dalszego rozwoju.

Promocja, szkolenia i nauka

Aby dotrzeć ze swoją ofertą do jak największego grona odbiorców i pozyskać kolejnych członków, Stowarzyszenie rozpoczęło szeroko zakrojoną promocję w różnych miejscach, w sklepach wielkopowierzchniowych, na dworcach, w prasie, radiu, telewizji, nawet na sopockim molo. Od czerwca 1996 roku utworzyło samodzielne biuro oraz przystąpiło do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej ,,Gospodarstwa Gościnne’’, której było członkiem założycielem. W późniejszych latach zaznaczyło swoją obecność w czasie festynów, jarmarków, festiwali oraz zorganizowało własną imprezę, tj. Giełdę Agroturystyczną w czasie Międzynarodowych Targów Gdańskich. W kolejnych latach odbywały się cyklicznie spotkania kwaterodawców z omawianiem aspektów prawnych w prowadzonej działalności, szkolenia z technik komputerowych oraz wdrażania geocachingu w turystyce wiejskiej i agroturystyce. W kolejnych latach Stowarzyszenie było partnerem, udziałowcem i beneficjentem niezliczonej ilości projektów, konkursówi seminariów tematycznych.

Ekspansja na kraj i świat

W październiku 2013 miało miejsce I Międzynarodowe Forum Rozwoju Agroturystyki (WADF) adresowane do 120 krajów świata. Odbyło się w Chinach i miało dwa zasadnicze cele: podpisanie międzynarodowego porozumienia w sprawie rozwoju agroturystyki oraz wspólna dyskusja i dzielenie się doświadczeniami z zakresu rozwoju oferty agroturystycznej w poszczególnych krajach. GSA reprezentowała tam dr Kachniewska. W kolejnych latach stowarzyszenie obecne było na szkoleniach i wystawach w całej Polsce oraz krajach Europy. Na piknikach w Mrągowie, na Targach „Freizeit” w Norymberdze, w czasie wizyty studyjnej w niemieckim Ansbach, w licznych gospodarstwach agroturystycznych całej Polski, Czech czy Austrii. Po 30-tu latach działalności działalność Stowarzyszenia determinowała społeczna praca zarządu, aktywność jej członków, stała współpraca z PODR-em, Polską Federacją Turystyki Wiejskiej, Urzędem Marszałkowskim, Polską Organizacją Turystyczną oraz starostwem kartuskim wspierającym jego działania promocyjne. Wszystko zgodnie z maksymą Jacka Trouta: „Wyróżnij się albo zgiń”, które jest mottem stowarzyszenia.

BM

Komentarze