Gmina Nowa Karczma Rolnictwo

Lubań. XI Pomorskie Forum Nasienne. Starsi pojechali do Warszawy, a młodsi po nauki

27 lutego 50 tys. rolników protestowało na ulicach Warszawy o przyszłość polskiego rolnictwa. W tym czasie w Lubaniu ich młodsi bracia, czasami synowie, zgłębiali wiedzę o opłacalności produkcji rolniczej. W tych trudnych dla rolnika czasach jest ona bardzo potrzebna, aby móc podejmować słuszne, opłacalne decyzje.

Forum Nasienne to jedno ze stałych już spotkań w okresie wczesnowiosennym w Lubaniu. Podczas niego pomorscy rolnicy mają możliwość spotkania i wysłuchania fachowców od uprawy zbóż, rzepaku, kukurydzy i roślin bobowatych. Jego organizatorem jest PODR, stąd otwarcia dokonała zastępca dyrektora Ewa Szymańska.

– Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się już w tradycje działań naszego ośrodka. Z racji wyjątkowości dnia będzie ono również dostępne w wersji zdalnej. Cieszę się z obecności licznej reprezentacji szkół rolniczych i przedstawicieli firm, które współpracują z nami w organizacji Forum – mówiła E. Szymańska.

Rzepak bohaterem tegorocznego Forum

W ostatnich latach w Pomorskiem coraz większe areały przeznacza się na uprawę rzepaku. Roślina ta dominuje na Żuławach i w powiecie puckim, słupskim. Nawet na Kaszubach jest coraz bardziej widoczna, ponieważ nowe jej odmiany da się uprawiać na glebach klasy IV.

– Bardzo często pytają mnie ostatnio rolnicy o uprawę rzepaku, stąd jest to temat dzisiejszego Forum. Moja wieloletnia współpraca z Uniwersytetem Warmińskim zaowocowała tym, że jednym z prelegentów będzie dr hab. Marta Damszel, specjalistka w tej sprawie – mówił przed wydarzeniem Daniel Dąbrowski – Pokażemy też, czym jest rolnictwo regeneratywne, jak funkcjonuje, jakie korzyści przynosi – dodał współorganizator Forum.

Temat ten przedstawił dr Marcin Markowicz z Fundacji Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra. 

Jakie wybrać jare do wysiewu?

Forum jest organizowane na przedwiośniu, więc zawsze w tematyce jego prelekcji są tematy związane z właściwym wyborem odmian zbóż jarych czy kukurydzy do wysiewu w najbliższym czasie. Podjęciu właściwych decyzji służyła m.in. prelekcja pokazująca wyniki plonowania zbóż i w doświadczeniach porejestrowych w sezonie 2023. Przedstawił je mgr inż. Grzegorz Czecholiński, kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Radostowie. W materii tej swoje podpowiedzi przedstawili również przedstawiciele Poznańskiej Hodowli Roślin i Małopolskiej Hodowli Roślin. Podczas Forum prezentowały się również firmy oferujące różne produkty potrzebne dla rolnictwa.

D. Tryzna

Komentarze