Powiat kartuski Szkolnictwo Wokół nas

Powiat kartuski. Rusza kampania do roku szkolnego 2023/24. Lepiej przybliżyć ofertę szkolnictwa zawodowego

Za miesiąc rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Stąd nadszedł czas, w którym uczniom klas VIII przedstawia się możliwości wyboru. Temu służyły m.in. Dni Otwarte w szkołach prowadzonych przez powiat kartuski. Propagowaniu dobrze ukierunkowanego szkolnictwa zawodowego będą natomiast służyć: spotkanie pracodawców w Zespole Szkół Technicznych z 13 kwietnia i Żukowska Giełda Pracodawców w dniach 17, 18 i 21 kwietnia.

Szkolnictwo zawodowe w powiecie kartuskim stoi na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzają to dane dotyczące wyników nauczania kartuskich techników. Wśród nich są placówki, które według danych miesięcznika samorządowego „Perspektywy” zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce szkół tego typu w pomorskim. Natomiast szkolnictwo branżowe, za sprawą udziału w projekcie marszałkowskim, dostosowane jest do aktualnych potrzeb lokalnych firm. Stąd postawiono w nim na takie kierunki jak branża budowlana, OZE, logistyka, transport czy motoryzacja. Najlepszym tu przykładem będą m.in. działania firmy Auto Miras w zakresie kształcenia młodocianych w zawodach takich jak blacharz, lakiernik czy mechanik. Kolejnym współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych, który był uczestnikiem pierwszego etapu tego programu z firmą Mielewczyk – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kawle.

Poznać lepiej ofertę pracodawców

Aby należycie mogły funkcjonować szkoły branżowe potrzebny jest nieustanny kontakt z lokalnymi pracodawcami. Temu m.in. ma służyć spotkanie zorganizowane przez starostę Bogdana Łapę w Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach w dniu 13 kwietnia w godz. 11:30-13:30.

Podobne działania powadzone są na terenie gminy Żukowo przy udziale Kaszubskiego Związku Pracodawców. Jak informuje Zbigniew Jarecki, prezes KZP w trzech największych szkołach podstawowych gminy Żukowo przeprowadzona będzie Giełda Pracodawców. Podczas trzech dni przedsiębiorcy będą prezentować swoje firmy oraz zachęcać uczniów do wybrania ścieżki zawodowej, jako alternatywy dla liceów i techników. To też unikalna okazja dla uczniów do rozmowy z pracownikami firm oraz uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania związane z pracą w konkretnym zawodzie. 17 kwietnia takie wydarzenie będzie miało miejsce w SP nr 1 w Żukowie. 18 kwietnia odbędzie się ono w SP w Leźnie, zaś na 21 kwietnia będzie miało miejsce w SP w Baninie.

D. Tryzna

Komentarze