Dziś w Kartuzach oficjalnie rozpoczęto program, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu drugiego wśród mieszkańców czterech gmin. W jego ramach otrzymają oni bezpłatną opiekę lekarską, pielęgniarską oraz możliwość konsultacji z dietetykiem i rehabilitantem. Już dziś w Cukrzycobusie w Kartuzach można było skorzystać z darmowych badań.
Program dotyczy gmin Kartuzy, Żukowo, Przodkowo i Somonino. Jest on realizowany w partnerstwie z poznańską firmą Cogito. Zakłada on wytypowanie 1390 osób w wieku od 18 do 64 lat, aktywnych zawodowo, będących w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem, które przejdą badania wstępne.
W jego inauguracji wzięli udział włodarze tych czterech samorządów, starosta Bogdan Łapa i dr Sebastian Łaźniak reprezentujący partnera.
– Bez profilaktyki nie ma zdrowego społeczeństwa – akcentował w swoim wystąpieniu podczas inauguracji starosta B. Łapa.
Co w ramach programu?
Szerzej o cukrzycy typu drugiego opowiedziała Iwona Formela, członek zarządu powiatu.
– W Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 mln osób. Aż 26% z nich nie wie o tej chorobie, ponieważ cukrzyca typu drugiego bardzo długo jest bezobjawowa. Stąd celem programu jest zwiększenie możliwości diagnostyki stanu przedcukrzycowego, a w dalszej kolejności zastosowanie właściwego leczenia, dzięki któremu możemy żyć z tą chorobą dłużej – tłumaczyła I. Formela.
Na terenie wymienionych gmin w ramach programu przeprowadzonych zostanie 12 tys. ankiet, dzięki którym określi się ryzyko wystąpienia tej choroby. Te 1390 osób, które zakwalifikuje się do projektu będzie mogło skorzystać z konsultacji indywidualnych i warsztatów grupowych. Przewidziano dla nich opiekę lekarską i pielęgniarską oraz możliwość konsultacji z dietetykiem i rehabilitantem. Ci, u których zostanie zdiagnozowana choroba otrzymają bezpłatnie glukometry.
Choroba, o której nie wiemy
– Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna, która uzyskała przez WHO status epidemii. Tak jest powszechna i tak groźna. Nie zarażamy się nią. To pokazuje, jaki stanowi problem dla służby zdrowia – mówił S. Łaźnik, przedstawiciel firmy Cogito.
Cukrzyca to, jak podkreślał, choroba cywilizacyjna, której przyczynami są otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Stąd można jej zapobiegać. Wystarczy dbać o regularną aktywność fizyczną i utrzymywać prawidłową masę ciała. W swoim jadłospisie mieć jak najwięcej świeżych warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa oraz ryb. To wszystko pomaga ograniczyć epidemię cukrzycy, stąd tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne mieszkańców.
Całkowita wartość projektu wynosi 651 tys. zł. Potrwa on do końca czerwca 2023 roku.
D. Tryzna
Cukrzycobus dziś w Kartuzach, a w kolejnych dniach w Żukowie, Somoninie i Przodkowie
Cukrzycobus zaparkował dzisiaj w Parku Solidarności przy ul. Klasztornej 4 w Kartuzach. Jutro, czyli 21 maja pojawi się w Żukowie na placu przy Urzędzie Gminy, a w niedzielę 22 maja w Somoninie na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury i w Przodkowie na parkingu przy Urzędzie Gminy.