Gmina Dziemiany Gmina Karsin Gmina Kościerzyna Gmina Liniewo Gmina Lipusz Gmina Nowa Karczma Gmina Stara Kiszewa Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Wybory samorządowe 2024

Powiat kościerski. Wyniki wyborów na włodarzy gmin. W sześciu gminach wybrano wójtów, w dwóch będzie dogrywka

W gminie Kościerzyna, Nowa Karczma, Lipusz, Liniewie i Karsinie zostali dotychczasowi wójtowie. W Dziemianach zdecydowanie zwyciężył Piotr Laska, natomiast w Kościerzynie i Starej Kiszewie nikt nie uzyskał wyraźnej przewagi i odbędzie się druga tura wyborów.

Po raz kolejny w gminie Lipusz i po raz pierwszy w Nowej Karczmie i Kościerzynie wybory nowego wójta były tylko formalnością, gdyż w tych samorządach obecnie urzędujący wójtowie nie mieli przeciwników. W tych gminach mieszkańcy mogli postawić X przy „Tak” lub „Nie” przy nazwisku kandydata. Nie liczyła się frekwencja.

W wyborach kandydaturę na stanowisko wójta gminy Nowa Karczma zgłosił tylko dotychczasowy wójt Andrzej Pollak, który reprezentuje KWW „Samorządna Gmina Nowa Karczma”. A. Pollak zdobył aż 2407 głosów, czyli 88,01 proc. poparcia.

Na dotychczasowego wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego głos oddało 4593 mieszkańców, a poparcie wyniosło 74,39 proc.

Z kolei w gminie Lipusz ubiegający się o reelekcję wójt Mirosław Ebertowski uzyskał 78,15 proc. poparcia.

Wygrani w pierwszej turze

W dniu wyborów na stanowisko wójta gminy Dziemiany, mieszkańcy mieli do wyboru dwóch kandydatów. Pierwszym z nich był Krzysztof Stanisław Rolbiecki przynależący do KWW Nasza Mała Ojczyzna. Zebrał on 437 głosów, co stanowi 18,7 proc. poparcia. Drugim z kandydatów był były wicestarosta Piotr Laska, reprezentujący KWW Razem dla Gminy Dziemiany. Oddano na niego 1,9 tys. głosów, co stanowi 81,3 proc. poparcia. Tym samym, P. Laska zdobył znaczną przewagę nad K. Rolbieckim, zostając wybranym na stanowisko wójta gminy Dziemiany już w pierwszej turze głosowania.

Kandydaturę na wójta gminy Karsin zgłosiły trzy osoby. Ostatecznie ponad 51,4 proc. poparcia uzyskał dotychczasowy wójt Roman Brunke. Jego przeciwnicy: Piotr Pryba i Wojciech Laska, uzyskali odpowiednio po 28,08 proc. i 20,46 proc.

W gminie Liniewo bezapelacyjnie wygrał dotychczasowy wójt Mirosław Warczak, który uzyskał ponad 50 proc. poparcia. Z kolei jego kontrkandydaci: Ireneusz Gruchała i Jacek Sosnowski zdobyli, odpowiednio po: 34,3 proc. i 15,1 proc.  

Przed nami druga tura

Według oficjalnych danych, to Dawid Jereczek z Forum Dialogu Kościerzyna zwyciężył w niedzielnym wyścigu o fotel burmistrza Kościerzyny. Zdobył on około 45,4 proc. poparcia, co stanowi imponujący wynik. Na drugim miejscu uplasował się urzędujący burmistrz Michał Majewski, reprezentujący komitet Moje Miasto, który uzyskał nieco ponad 37,9 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Mateusz Hołdys z Koalicji dla Kościerzyny, zdobywając 16,6 proc. poparcia.

W gminie Stara Kiszewa żaden z kandydatów nie zdobył wystarczającej ilości głosów, aby wygrać w pierwszej turze. Andrzej Hinc zdobył 41,01 proc. poparcia, Andrzej Hnatiuk – 31,86 proc., zaś Michał Bieliński – 27,13 proc.

Komentarze